Manisa şehir merkezindeki toplu taşıma yükünü sırtlayan Manisa Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi üyeleri özellikle 65 yaş üstü ücretsiz kart konusunda hükümetin ve yerel yönetimlerden destek bekliyor. Her 5 yolcudan birinin otobüslere ücretsiz bindiğini belirten Kooperatif Başkanı Fevzi Açıkel, 65 yaş üstü kartlara cüzi miktarda ücret veya sınırlı biniş sayısı talep ettiklerini söyledi.

Dalgalar mendireği aştı, vatandaşlar soğuk havaya rağmen yürüyüş yaptı Dalgalar mendireği aştı, vatandaşlar soğuk havaya rağmen yürüyüş yaptıManisa merkezde her gün 50 binden fazla vatandaşın kullandığı halk otobüslerinin durumu en sık tartışılan konulardan biri. Vatandaşların bir kısmı otobüsleri eski, bir kısmı da bazı şoförleri kaba buluyor. Ancak tartışmalara şoförler ve otobüs sahipleri cephesinden bakıldığında ortada esnafın ciddi mağduriyeti söz konusu. Özellikle hızla yükselen enflasyon ile girdi maliyetlerinin artması ve her 5 yolcudan birinin otobüslere ücretsiz biniyor olması, birçok otobüsçü esnafını kontak kapatma noktasına getirmiş durumda. Yaklaşık 2 ay önce göreve başlayan Manisa Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Fevzi Açıkel, en mağdur esnaf kesiminin kendileri olduğunu belirtti.
DEVLET SADECE 4 GÜNLÜK DESTEK VERİYOR
Açıkel, özellikle 65 yaş üstü ücretsiz kart konusunda ya ciddi destekler verilmesi ya da bu binişlerin cüzi bir ücret veya sınırlı sayıda olması gerektiğini vurguladı. Açıkel, "Dün (önceki gün) itibariyle otobüslerimize 55 bin 207 kişi binmiş. Bunların 9 bin 743'ü ücretsiz biniş. Otobüs başına 434 TL'lik ücretsiz biniş. Devlet bize aylık bin 600 lira, yani sadece 4 günlük ücret veriyor. Ücretsiz binişlerin 6 bin 456'sı 65 yaş üstü. Bu hak çok suistimal ediliyor. Bir yaşlı vatandaş günde 22 kez otobüse biner mi? 2 bin 711 engelli kartıyla biniş olmuş. Bunların ne yazık ki bir kısmı engelli olmayıp da engelli yakınının kartını kullananlar" dedi.
ŞOFÖR ESNAFININ MALİYETLERİ ÇOK ARTTI
Manisa Manşet Gazetesi'ne yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini anlatan Manisa Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Fevzi Açıkel, şöyle konuştu: "En çok mağdur olan sektörüz. Sermayesiz gibi çalışıyoruz. Taşıt vergileri katladı, vize harçları katladı, sabit KDV’miz var. Lastik bin 500 TL’den 4 bin TL’ye çıktı. Bunlar görülmeyen maliyetler. Şoför maaşlarına asgari ücret zammıyla artış yaptık, Mart’ta yaptık, Temmuz’da yaptık, okul açılırken yine yaptık. Peki biz neyin zammını aldık? Bir asgari ücretlinin cebine soktuğu paranın yarısını bile cebimize koyamıyoruz. Ama herkes üzerimize geliyor.
BİR YAŞLI GÜNDE 22 KEZ OTOBÜSE NEDEN BİNER?
Bir günde 9 bin 743 ücretsiz kişi taşımışız. 300-400 fiziksel engelli başımızın tacı ama sahte raporlu engelliler biniyor, refakatçiler biniyor. 6 bin 485 kişi 65 yaş üstü var bir günde. Dün 73 bin liralık bedava yolcu taşımışız. Araç başına 434 TL bedava yolcu taşımışız. Devletin verdiği bin 600 TL, yani 4 günlük parayı veriyor. Biz ne yazık ki iyilikleri suistimal eden bir toplumuz. 65 yaş vatandaşımız hastaneye gitsin gelsin, çarşıya gitsin gelsin, eyvallah. Peki bir adam günde 22 defa biner mi? Ya tıklama başına bir ücret alınsın, ya da biniş sınırlandırılsın.
DEVLETİN VEYA BELEDİYENİN DESTEKLEMESİ ŞART
Bu sistem 2014 yılında geldi, 8 senedir devam ediyor. 2018'de devlet destek olarak bin TL veriyordu, geçen yıl bin 500'e çıktı, 500 lira arttı. Benim taşıdığım 4 günlük yolcu. Bu sektör bu şekilde devam ederse batmak zorunda. Yolcunun yüzde 20'si bedava. Geçen yıl motor tamiri 20-25 bindi, bu sene 100 bin TL. Sadece işi toplu taşıma olan adam burada ayakta kalamaz. Devlet destekleyecek veya belediye destekleyecek. Ülke genelinde doğru dürüst yardım edilen il yok.
HALK OTOBÜSLERİ REKLAM ALACAK
Biz Cengiz Başkan’dan rica ettik, ‘Gelirlerimizi artırmamız lazım’ dedik. Arabalara reklam verilmesi izni istedik. Sağ olsun destek oldu; ‘otobüslerin arkasında benim resmimi söküp kiraya verebilirsiniz, yanlarını da verin’ dedi. Şimdi 4 firmayla görüşüyoruz reklam konusunda. Reklam alıp esnafımıza katkı sunmak istiyoruz. İkinci hedefimiz yolcu sayısını artırmak. 2 bin civarı yolcu sayısını artırdık. En büyük beklentimiz ile hükümetin yılbaşından sonra ücretsiz binişlerle ilgili desteği artırması. Asgari ücret civarında destek verileceği söyniyor ama bence 3-3.5 bin civarında bir destek olur. Doğru olan ücretsiz yolcu oranında destektir.
YENİ ARAÇ ALMAK ÇOK ZOR
Asıl tehlike toplu taşıma yapan biri gidip artık yeni araba alamaz. 2012'de arabaları sıfır olarak aldık, aradan 10 sene geçti. Yeni araba 2 milyon liradan aşağı değil. Benim altımdaki araba 350 bin TL. Cebimden 1 milyon 650 bin TL koymam lazım sıfır yapmak için. Senelik 165 bin HL amortisman yemişim. Yenileme şansımız çok zor. Sistem değişikliği ya da arabaların sıfır değil de gençleştirilmesi olmalı. Sıfır araba alıp taşımacılık yapmak çok zor. Sıfır arabayla çalışmak isteriz ama nasıl? Her ay 10 bin lira tamirciye masraf yapıyorum, 10 bin lira şoföre veriyorum. 3 aydır ben cebime bir kuruş sokmuyorum.
ŞOFÖRLER YOLCUYA SAYGI İÇİN SIK SIK UYARILIYOR
55 bin insan taşıyoruz, bize de saygı gösterilmesi gerekir. Bize çok saygısızlık yapılıyor. Tacize uğruyoruz, hakarete uğruyoruz. Polemiğe giremiyoruz. Biz şoförlerimizi whatsapp gruplarından devamlı uyarıyoruz. Özellikle yaşlı yolculara saygıda kusur edilmemesini istiyoruz. Bu konuda gelen şikayetleri değerlendiriyoruz. Yolcuya gerekli kibarlığı ve özeni gösteren şoförleri de ödüllendiriyoruz. Yaşlılarımıza saygımız sonsuz. Ancak her yolcumuzun da şoförlerimize saygı göstermesini istiyoruz.”