Manisa Emniyet Müdürlüğü'nün haftalık trafik cezaları verilerine göre son bir hafta içerisinde kurallara uymayan 5 bin 272 sürücüye cezai işlemi uygulandı. İstatistiklere göre havalar ısındıkça hız limitine uymama suçu artıyor! 18-24 Nisan haftasında 979 olan hız limiti ihlali, periyodik bir artışla 18-24 Temmuz haftasında 1331'e yükseldi. Bu süre zarfında yayaya öncelik vermeme cezası ise düzenli şekilde azaldı.

YAYAYA YOL VERME KÜLTÜRÜ GELİŞİYOR

Manisa Emniyet Müdürlüğü her hafta yapılan trafik denetimleri ve bu denetimlerde uygulanan cezalara ilişkin bilgileri kamuoyu ile paylaşıyor. Emniyetin verilerine göre mevsim değişikliklerine göre bazı kurallara daha fazla uyulurken, bazı kurallara uyma oranı azalıyor. Son 4 ayın istatistiklere bakıldığında, hava sıcaklıkları arttıkça hız limitlerini ihlal oranlarının da arttığı görülüyor. Buna karşılık yaya geçitlerinde yayaya öncelik vermeme ihlallerinde azalma var. 11 başlık altında verilen haftalık trafik cezası toplamı, genellikle 5 bin  ile 6 bin arasında değişiyor.

MHP'li Akçay çiftçi ve tüccarın sorunlarını dinledi MHP'li Akçay çiftçi ve tüccarın sorunlarını dinledi

11 AYRI BAŞLIKTA DENETİMLER SÜRÜYOR

18-24 Nisan haftasında il genelinde yapılan denetimlerde toplam 839 sürücünün hız limitlerine uymadığı tespit edilirken, 23-29 Mayıs haftasında bu sayı 979’a çıktı. 20-26 Haziran haftasında 1127 olarak gerçekleşen hız limitine uymayan sürücü sayısı, 18-24  Temmuz haftasında (geçen hafta) 1331 olarak gerçekleşti. Aynı haftalara ilişkin verilerde yaya geçitlerinde yayaya öncelik vermeyen sürücü sayısı Nisan’da 180, Mayıs’ta 124, Haziran’da 35, Temmuz’da ise 23 oldu. Seyir halinde cep telefonu kullanmaktan kırmızı ışık ihlaline kadar toplam 11 başlıkta  denetimler sürüyor.