Türkiye’de hava alanları ile şehir merkezi ve çevre iller arasındaki ulaşımı sağlayan HAVAŞ firmasının 2 yılı aşkın süredir İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile Manisa arasında sefer yapmaması tepkilere neden oluyor. Manisa’dan en yakın hava alanına tek vasıta ile gitmek isteyen vatandaşlar, bu seferlerin olmaması nedeniyle büyük mağduriyet yaşadıklarını belirtiyor.

Adnan Menderes Havalimanı’nın yakın olması nedeniyle yeni bir hava alanına ihtiyaç duyulmayan Manisa’da, her gün yüzlerce kişi hava yolculuğu için İzmir’e gitmek zorunda kalıyor. Ancak hava alanları ile şehir merkezi ve çevre iller arasındaki ulaşımı sağlayan HAVAŞ Firması’nın 2 yılı aşkın süredir Adnan Menderes Havalimanı ile Manisa arasında sefer yapmaması, Manisalılar için hava yolculuğunu işkence haline getirdi. Özel aracı olanlar uzun bir yol kat ederek yolculuk masraflarını artırmak zorunda kalırken, toplu ulaşımı kullanmak isteyenler en az 3 vasıta değiştirmek zorunda kalıyor.

TAKSİ İLE HAVA ALANI 600 TL

Pandemi sürecinde İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile Manisa arasındaki seferlerini durduran HAVAŞ, seferlere yeniden başlamadı. Manisalılar, hava alanına tek otobüsle gidemedikleri için büyük sıkıntı yaşadıklarını belirtiyor.  Manisa şehir merkezinden İzmir Andan Menderes Havalimanı’na taksi ile gidişin 600 lira olduğuna dikkat çeken bir vatandaş, “İşim gereği haftada 3 kez uçakla yolculuk yapıyorum ve İzmir havalimanına direkt gidiş geliş yapabileceğim bir servis imkanı sunulmuyor. HAVAŞ’ın İzmir merkez, Aydın merkez, Kuşadası seferleri olduğu halde Manisa'ya neden yok?” diye sordu.

PANDEMİYİ BAHANE EDEREK MAĞDUR ETTİLER

Manisa TSO Başkanı Yılmaz: Çiftçimiz için herkes elini taşın altına koymalı Manisa TSO Başkanı Yılmaz: Çiftçimiz için herkes elini taşın altına koymalı

Şikayetini dile getiren Şahin adlı bir vatandaş, “Havaş 2 yıldır Manisa merkez-İzmir seferlerini açmıyor. Haftada en az işim gereği 3 kez uçakla yolculuk yapıyorum ve İzmir havalimanına direk gidiş geliş yapabileceğim bir servis imkanı sunulmuyor Havaş İzmir merkez, Aydın merkez, Kuşadası seferleri olduğu halde Manisa'ya neden yok. 2 yıldır ilçeleriyle birlikte (çevre illeri saymıyorum) 1,5 milyon nüfusu olan ve bir büyükşehir olan Manisa'yı, pandemiyi bahane ederek mağdur ettiler. Defalarca aradık yazdık ama sadece komik bahaneler üretme konusunda iyi olan bu garip şirkete birilerinin dur demesi lazım. En doğru olanı 'Biz bu işi beceremiyoruz' deyip çözüm için yol açmalarıdır.” İfadelerini kullandı.

“TEKRAR HİZMETE AÇILMASINI TALEP EDİYORUM”

Ali adlı bir vatandaş ise “Büyükşehir olup havalimanı olmayan Manisa'ya ulaşım için İzmir havalimanını kullanıyoruz ancak İzmir Havalimanı-Manisa merkez arası ulaşım sağlayan Havaş pandemi dönemiyle birlikte 1 yıldan fazladır hizmet vermemekte, ulaşım açısından mağduriyet oluşturmaktadır. Belli saat aralıklarında da olsa tekrar hizmete açılmasını talep ederim.” dedi.

“BU ŞEKİLDE MAĞDUR ETMEYE HAKKINIZ YOK”

Pandemi döneminden itibaren Havaş’ın hizmet vermemesinden dolayı mağduriyetler yaşadığını ifade eden Büşra adlı vatandaş şikayetini şöyle ifade etti: “Manisa'da yaşayan insanları bu şekilde mağdur etmeye hakkınız yok. Özellikle uçuş saatleri gece saatlerine denk getirmeme ayrı bir gayret sarf etmek zorunda kalıyorum. Özel araç imkanı olmayan insanları da düşünmenizi rica ediyorum.”