Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde çırak olarak başladığı kuyumculuk mesleğinde genç yaşta usta öğreticilik belgesi alan Alperen Haskaraca (26), atölyesinde icra ettiği zanaatı kendisi gibi gençlere öğretiyor. Meslek sahibi olan gençler, aynı zamanda unutulmaya yüz tutan kuyumculuk mesleğine de hayat veriyor.

Şehzadeler ilçesinde ailesiyle yaşamını sürdüren Alperen Haskaraca, hobi olarak başladığı ve ustalaştığı kuyumculuk mesleğini gençlere öğreterek onları meslek sahibi yapıyor. Lise yıllarında çırak olarak Kahramanmaraşlı ustalardan kuyumculuğun püf noktalarını öğrenen Alperen Haskaraca, ileriki yaşlarda da mesleği yapmaya karar verdi. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nde 2 yıl okuduktan sonra memleketi Manisa’ya dönen Haskaraca, 2 yıl önce arkadaşı Şahin Bilge ile Manisa Kuyumcular Çarşısı’nda kuyumcu atölyesi açmaya karar verdi. Geçtiğimiz ay usta öğreticilik eğitimini tamamlayarak belgesini de alan Haskaraca, şimdilerde öğrendiklerini kendisi gibi mesleği yapmak isteyen gençlere öğretiyor. Meslek sahibi olan gençler, aynı zamanda unutulmaya yüz tutan kuyumculuk mesleğine de hayat veriyor.

'ÖĞRETMEKTEN KEYİF ALIYORUM'

Çıraklıktan gelmesinin mesleğinde faydasını gördüğünü ve öğrendiklerini gençlere öğretmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Alperen Haskaraca, “Çok girişken bir insanım. İnsanlara bir şeyler öğretmesinden zevk ve keyif alıyorum. hoşuma gidiyor. Çıraklıktan geldim; mesleğin doğru yönlerini öğrendim ve arkadaşlarıma bunları öğretmeye çalışıyorum. Deneyim ve tecrübelerimi, bildiğim her şeyi onlara aktarıyorum, bilmediklerimi de birlikte deneyerek öğreniyoruz” diye konuştu.

'HAYAL GÜCÜ OLMAYAN BU İŞİ YAPAMAZ'

Kadına yönelik şiddete karşı stand açtılar Kadına yönelik şiddete karşı stand açtılar

Kuyumculuk mesleğinin en önemli noktasının hayal gücü olduğunu kaydeden Haskaraca, “Bu meslekte en önemlisi hayal gücünün geniş olması. Hayal gücü olmayan biri bu mesleği zor yapar. Kafanızda tasarladığınızı kusursuz bir şekilde yapmak önemli. Manisa Kuyumcular Çarşı’nda yüzlerce kuyumcu var. Bizi tercih ediyorlar. Hasar gören ziynet ya da gümüş takıları tamir ediyor ve geri kazandırıyoruz. Kendi düşündükleri modelleri de sıfırdan üretiyoruz” diye konuştu.