Özel Haber – Yusuf Böyük

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi’nde kendisine tedavi için gelen hastalara kitap okuma alışkanlığı kazandırıyor. Odasında küçük bir kütüphanesi olan Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, buradaki kitaplardan okumaları için muayeneye gelen hastalarına hediye ediyor. Yardımcı olduğu kişilerden de teşekkür yerine kitap bağışında bulunmalarını isteyen Prof. Dr. İlker, hediye etmek için ayda yaklaşık 4 bin lira kitap parası ödediğini belirtti. Kitap sevgisinin lise yıllarında başladığını ve o yıllarda da aldığı kitapların yayılmasını sağladığını ifade eden İlker, hastalarının yanı sıra öğrencilerine de kitap bağışında bulunduğunu dile getirdi.

HER AY 4 BİN TL’LİK KİTAP ALIYOR

Küçük yaştaki hastalarına çocuk kitapları verdiğini anlatan İlker, hastalarına kitap okuma alışkanlığını kazandırmayı amaçladığını belirtti. 26 yıldır aynı üniversitede görev yaptığını kaydeden Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, “Benim kültür konularına merakım lise ve üniversite çağlarımda başladı. O zamandan buyana kitap okumayı seviyorum. Hatta tıp fakültesinde okurken Kültür Bakanlığı’nın bastığı kitaplar çok ucuz ve kaliteliydi. Öğrenci indirimi de vardı. Toptan satın alıp okuduğum kitapları da indirimli olarak arkadaşlarıma verirdim. Okuduğum ve faydalı bulduğum kitapları hediye ediyorum. Her ay yaklaşık 4 bin lira kitaplara para harcıyorum. Tıp fakültesindeki öğrencilere de bağış yoluyla veriyorum.” dedi.

MİNİK HASTALARA ÇOCUK KİTABI

 Ameliyat ettiği ve yardımcı olduğu insanlar olduğunu aktaran Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, “Onlar bana ‘bir borcumuz var mıdır?’ diye soruyorlar. Ben de fırsatı kaçırmıyorum. ‘Arzu ettiğiniz kadar kitabı satın alın biz de öğrencilere teslim edelim’ diyorum.  Bu şekilde kitap sayım ve çeşitliliği daha da artıyor. Çocuk hastalarıma da kitap hediye ediyorum. Çocuğa kitap hediye ettiğimizde hastane korkusu da gidiyor. Ondan sonra da muayene süremiz de kolay oluyor. Çocuğa kitabın önemli olduğu algısının ilk adımını da oluşturmuş oluyoruz.” diye konuştu.

ÇOCUKLARA KİTAP OKUMAYI AŞILIYOR

Hastalarına günlük ortalama 40 kitap hediye ettiğini belirten İlker, “Öğrencilerime de Türk ve Dünya klasiklerinden kitaplar hediye ediyorum. Hastalarımdan ve ailelerinden olumlu tepkiler alıyorum. Buraya geldiklerinde farklı bir klinik olduğunu görüyorlar. Buradaki raflardaki kitapların çoğu bağıştır. Bazıları da bizim satın aldığımız kitaplardır.  Çocuklarımız hep sınava yarışı içerisinde. Spor, güzel sanatlar, müzik gibi alanlarda yer alamıyorlar. Kitap okumayı onlara aşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.7-1