HÜDA- PAR Manisa İL Başkanlığı 6-8 Ekim olaylarında hayatlarını vahşice kaybeden vatandaşları anmak amacıyla Manolya Meydanı’nda sergi açtı.

6-8 Ekim 2014'te Diyarbakır’da  yaşanan Kobani olayları olarak da adlandırılan süreçte katledilen Yasin Börü (16) ile arkadaşları Ahmet Dakak (19), Riyat Güneş (26) ve Hasan Gökguz’un (25) ölümlerinin üzerinden 8 yıl geçti. HDP/PKK'nin çağrısı üzerine sokağa çıkan yandaşları tarafından Diyarbakır'da kurban eti dağıtırken Yasin Börü, Hasan Gökgöz, Hüseyin Dakak ve Riyad Güneş hunharca katledilmişti. Olayların 8.yıl dönümünde katledilen vatandaşlar HÜDA-PAR Manisa İl Başkanlığı ve Gençlik kolları tarafından anıldı.

3 ASKERİMİZ ŞEHİT OLDU! 3 ASKERİMİZ ŞEHİT OLDU!

Manisa İl Başkanı Sait Seyitoğlu yaptığı konuşmada,’’ 2014 yılında 6-8 Ekim olaylarında hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı anmak için bugün buradayız.2014 yılında kurban eti dağıtırken şehit Yasin Börü vahşice katledildi. HDP’nin genel başkanı Selahattin Demirtaş insanları sokağa çağırdı ve her yeri kobani yaptı. Biliyorsunuz Kobani’de savaş vardı. Amaçları ülkemizi iç savaşa sürüklemekti. Bayramın üçüncü günü şehit Yasin ve arkadaşları vatandaşlara kurban eti dağıtıyorlardı. Sokağa çıkan Vandallar vahşice bu çocuklara saldırdı. Binaya sığınan çocukları işkence ederek öldürdüler. Tarihte rastlanmayan bir vahşeti sergileyerek üzerlerinde halay ve zılgıt çekiyorlar. Dünya tarihi böyle vahşeti henüz hiçbir şekilde görmemiştir. Biz de aramızdan ayrılan çocuklarımızın 8.yıl dönümlerinde halkımıza olayları anlatmak için burada HUDA PAR Manisa İl başkanlığı ve Gençlik kolları olarak sergimizi açtık. Yarın Manolya Meydanı’nda  hem Mevlit kandili için hem de şehitlerimiz hayratına pilav ikramımız olacak’’ dedi.

6-8 Ekim olaylarında neler olmuştu?

HDP’nin çağrısı üzerine 6-8 Ekim 2014’te terör örgütü yandaşları, 2 polis ise yaşanan olayda şehit edilirken 435'i sivil, 326'sı güvenlik görevlisi, 761 kişi yaralandı.Saldırıların sonucunda çok sayıda ev ve iş yeri ile okul, Kur'an kursu, kültür merkezi, müze ve yurt binasında hasar oluştu.

Genç, yaşlı, kadın ve çocuk dinlemeyen teröristler, Kurban Bayramı nedeniyle Diyarbakır'da ihtiyaç sahiplerine et dağıtmak isteyen Yasin Börü ile arkadaşları Hasan Gökguz, Ahmet Dakak ve Riyat Güneş de sığındıkları binanın üçüncü katında silah, taş, sopa ve kesici aletli saldırıya uğradı.Binadan atılan gençlerin cesedine işkence yapıldı. Dakak'ın başı taşla ezildi, 16 yaşındaki Börü'nün üzerinden arabayla geçildi.