Hürriyetçi Eğitim Sen Manisa İl Başkanı Haldun Bilgi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın politikalarına ilşikin sert eleştirilerde bulundu. Son günlerde gündemde olan öğretmenlik kariyer basamakları ile ilgili tüm öğretmenler üzerinde bir panik ve gerginlik hakim olduğunu belirten Bilgi, "Öğretmenlerimiz siyasi otoritenin ya da bakanlığın deneme tahtası değildir" dedi.

Hürriyetçi Eğitim Sen Manisa İl Başkanı Haldun Bilgi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bazı projelerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, yapılan yanlış uygulamalar ile eğitin camiasının huzurunun kaçtığını savundu. Bilgi, "Son günlerde gündemde olan öğretmenlik kariyer basamakları ile ilgili tüm öğretmenler üzerinde bir panik bir gerginlik hakim. Kanunda da belirtildiği üzere öğretmenlik zaten bir ihtisas yani uzmanlık mesleğidir. Peki hangi akla hizmet zaten mesleklerinde uzmanlaşma üzerine tüm eğitimlerini almış olan öğretmenleri sadece 1000 TL maaş farkı verebilmek için sıcak yaz günlerinde ekranın başına dikiyorsunuz?" sorusunu yöneltti.

SENDİKALARIN HALİ İÇLER ACISI

Eğitim sendikalarına bakıldığında içler acısı bir tablo ile karşı karşıya olunduğunu  ifade eden Bilgi, "Bu yanlış uygulamanın temel ilkeleri üzerinde mücadele edecekleri yerde kaynak kitap sağlanması, ya da sınava çevrimiçi hazırlanılması için oluşturdukları platformlar ile uğraşmaktadırlar. Bu eğitim sendikalarına da sormak gerekir: Kırtasiyeci misiniz? Yoksa dershaneci mi? Üyeleri adına karar almaktan yoksun; tabi oldukları siyasi iradenin taşeronluğuna soyunan bu sözde sivil toplum örgütlerinden de fazlasını beklemek hayalperestlik olurdu doğrusu" ifadelerini kullandı.

DEŞİTLİK KARİNESİ BOZULMAMALI

Cumhurbaşkanı için hazırlıklar devam ediyor Cumhurbaşkanı için hazırlıklar devam ediyor

ünyanın hiçbir gelişmiş eğitim sisteminde video izleyerek eğitimcilerin uzman olamayacağını vurulayan Bilgi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Uzmanlık bilimsellik çerçevesinde planlanması gereken bir çalışma olup eğitim paydaşları, üniversiteler, sendikalar ve siyasi otoritenin üzerinde titizlikle çalışması gereken bir öneme sahiptir. Popülist bir yaklaşımla sadece 1000’er TL maaş farkı verebilmek için kırk dereden su getirmenin ve oluşturulan ucube sistemin eğitime faydası olamaz! Eğitim çalışanlarını ayrıştırıcı ve eşitlik karinesini bozacak her türlü oluşum ve planlamanın karşısında olduğumuzu ifade etmek isterim.

ÖĞRETMENE OLAN GÜVEN TAZELENMELİ

Hürriyetçi Eğitim Sen olarak uzmanlık ve başöğretmenliğin tecrübeyle kazanılacağını ve belirtilen tüm eğitimlerin zaten eğitim fakülteleri öğretmen yetiştirme programları kapsamında verildiğini dolayısıyla on yılını dolduran öğretmenlerin uzman, 20 yılını dolduranların ise başöğretmen olarak adlandırılmasını talep ediyoruz. 1000 TL maaş farkı için öğretmenlere dayatılan bu düzenlemeye karşıyız ve konuyla ilgili 16 Haziran 2022 tarihinde yürütmeyi durdurma talepli davamızı da açmış bulunmaktayız. Bahsi geçen maaş farkının ayrım gözetmeksizin tüm öğretmenlerin maaşlarına ivedilikle yansıtılmalı, öğretmene olan güven tazelenmeli ve bir daha da böylesine çalışmalar yapılırken bilimsellikten uzaklaşılmamalıdır.