Manisa İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında Hz. Peygamber’e sevgi gecesi düzenlendi. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun, etkinlikte yaptığı konuşmada Hz. Peygamber’in yaşadığı hayatla, bugün dahi büyük sorunlara çözüm ürettiğini söyledi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında Manisa Kültür Merkezi Lale Salonu’nda Hz. Peygamber’e Sevgi Gecesi adlı etkinlik gerçekleştirildi. Gecede Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun konferans verirken, sanatçı Necip Karakaya da sahne aldı. Kuran’ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, davetlilere haftayla ilgili sinevizyon gösterimi yapıldı.

‘HİSSÎ DİNDARLIKTAN AKLİ DİNDARLIĞA GEÇİLMELİ’

Konuşmasında yurt dışında da Diyanet’e bağlı kurumlarda bu etkinliklerin yapıldığını belirten Doç. Dr. Selim Argun, “Dünyanın hangi coğrafyasında veya zaman diliminde olursak olalım karşılaştığımız büyük sorunları, devasa meydan okumaları Sireti Nebi’ye; Peygamber Efendimiz’in hayatındaki anekdotlara bakarak çözmeye çalışan bir ümmetiz. Peygamber Efendimizi anlamanın, hissi bir dindarlıktan akli bir dindarlık seviyesine çekilmesi gerektiğini ve soru sorunlarımıza karşı Efendimizin hangi uygulamalarından nasıl çözümler üretebiliriz sorusunu hepimizin sorması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

‘İNGİLİZCE HUTBE VERECEK İMAMLARA İHTİYAÇ VAR’

İslam dininin her dilde insanlara anlatılması gerektiğini vurgulayan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Argun, “Diyanet İşleri Başkanlığımıza son zamanlarda gelen taleplerden farklılaşmalar olduğunu şahit olduk. Diyorlar ki, ‘bizim paraya ihtiyacımız yok, bizim dil bilen din adamalarına ihtiyacımız var’. İngilizce hutbe verebilecek, Fransızca vaaz verebilecek, İspanyolca Kur’an Kursu hocalığı yapabilecek insanlara ihtiyacımız var. Ve bu Türkiye’den talep ediliyor. Bu ihtiyacı karşılamak üzere bir Yabancı Diller Enstitüsü kurmuş bulunuyoruz. Bu enstitülere müracaat ederek sizlerin de gelişerek dünyanın farklı yerlerine buradaki güzellikleri anlatmak için kendi donanımınızı artırmanızı istiyoruz” diye  konuştu. Konuşmasında cinsiyetsizliğe vurgu yapan akımların tehlikesine de işaret etti. Argun, “Ben milli birlik ve beraberlik açısından masum bir müzik akımı olduğuna inanmıyorum. Bu tür şeyler aileler tarafından kontrol edilmeli” ifadelerini kullandı.

SİYASİLERDEN PROGRAMA YOĞUN İLGİ

Emekli öğretmenlere özel gösteri Emekli öğretmenlere özel gösteri

Programa Manisa İl Müftüsü Mustafa Soykök, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, İl Müftü Yardımcısı Sevinç Tepekaya, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, MHP Manisa İl Başkanı Murat Öner, MHP Şehzadeler İlçe Başkanı Şener Özten, vaizler, manevi danışmanlar, Yunusemre ve Şehzadeler ilçe müftülüklerinde görevli Kur’an Kursu öğreticileri ve Türkiye Diyanet Vakfı Manisa Şubesi Kadın ve Gençlik Kolları katıldı. Sanatçı Necip Karakaya da seslendirdiği parçalarla geceye renk kattı.