Manisa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş, il genelinde pandemi sürecinin çok iyi yönetildiğini, Manisa'nın kurallara uyma ve aşılama konusunda tüm illere örnek olduğunu söyledi. Erkuş, aşı olmaktan çekinen hamile kadınlara yönelik kampanyada da büyük başarı sağladıklarını, uygulamanın Manisa'dan sonra bir çok ilde de hayata geçtiğini kaydetti.

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü, pandemiyle mücadele sürecinde ortaya koyduğu performansla Türkiye genelindeki istatistiklerde ön sıralarda yer almayı başardı. İki doz aşılamada 85,8 oran ile ilk 9’da bulunan Manisa’da vaka sayıları şu an itibariyle aylık 10’un altına düştü. Salgın sürecinde anne adaylarına yönelik yapılan çalışma ise diğer iller tarafından örnek alındı. İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş,  göreve geldiği günden bu yana salgın sürecinde yapılan çalışmaları Manisa Manşet Gazetesi’ne anlattı.

ÇİFT DOZ AŞILAMADA YÜZDE 85 AŞILDI

Doç. Dr. Erkuş, “Manisa'da öncelikli hedefimiz aşılaması yapılmamış vatandaşlarımızın evlerine gidilerek aşılamalarına yapmak olmuştu. Şehir merkezinde Ulupark’ta ve birçok noktada ayrıca büyük ilçelerimizin çeşitli noktalarında çadır uygulamalarına geçtik. Yaptığımız aşılamaların 3’te 1’i çadır ve mobil araçlarla gerçekleştirdik. Ocak, Şubat ile yeni bir pik dönemi geldi ama yüksek oranda aşılamayla bunu kolay aştık. Çift doz aşılamada bugün itibariyle yüzde 85,8 noktasına ulaşmamız nedeniyle yoğun bakım yatışlarımız az oldu” dedi.

VAKA SAYILARI 10’UN ALTINDA

Vakaların düşmesi ile maskesiz ve mesafesiz bir sürece geçildiğini aktaran Doç. Dr. Emre Erkuş, “Manisa’da bugün itibariyle hastanelerimizin son 1 ayı itibariyle vaka sayıları 7 ve 9 aralığında devam ediyor. Hastanelerimize yatış oranı ise 5 ile 10 arasında değişiyor. Entübe vakalarımız hiç yok ve bazı günlerde bu sayı 1 olarak karşımıza çıkıyor. Merkezde bir hastanemizde bir de özel hastanemizde yoğun bakımlarda vakalar var. Hastanelerde de yaklaşık 10-15 hastanın takibi yapılıyor. Bu sayılar sürekli değişiyor. Vakalarımız çok azaldı. Pandeminin en rahat günlerini yaşıyoruz. Manisalıların aşılamada iyi olmadaki duyarlılığı pik dönemlerini rahat geçirmemizi sağladı. Sağlık çalışanlarımız Valiliğimiz, belediyelerimiz ve STK’ların çalışmalarıyla bu süreç yürütüldü.” diye konuştu.

HACCA GİDECEKLERE İKİ HAFTA ARAYLA AŞI YAPILIYOR

Aşılamada Hacı adayları için yürütülen çalışmalara değinen Emre Erkuş, “Bu gün itibariyle Hac döneminin başlaması ile aşı olmamış ve Hacca gidecek yaşlılarımızın iki doz aşılamaları var. Onların da 3 haftalık aralıkla yapılan aşılamaları iki haftaya indirildi. Günlük 150 aşılama devam etmekte. Çadırlarımızı rağbetin azalması nedeniyle kapattık. Ama hastanelerimizde vatandaşlarımız aşı olabilirler.” dedi. 

İKİ DOZ AŞILAMADA MANİSA İLK 10’DA

Salgının ilk dönemlerinde Manisa’nın aşılama oranlarında 24’üncü sırada yer aldığının altını çizen Erkuş, “Ancak sağlık çalışanlarımızın, tüm personellerimiz ile birlikte katkı sunmasıyla bugün Türkiye’de iki doz  aşılamada 85,8 oranlar  ile  9. sıradayız. Aslında oranlarımız aynı olan Balıkesir ile birlikte 8 ve 9’ucu sıraları paylaşıyoruz. Bu bizim için bir başarı. El birliği içerisinde olursak bunun faydasını her alanda görüyoruz. Bilinçli bir toplumun da olması bu rakamları ortaya koyuyor. Manisalılar bu konuda hassasiyet gösterdi. Diğer illere göre iyi durumda yer aldık. Sürekli personel ile bira araya geliyoruz. Onlarla sahada yer alıp çalışmalarda yer alıyoruz. Bu da motivasyonu arttırıyor. İlçe sağlık müdürlerinin de çalışmalar saha yer alması başarıyı daha da arttı.” ifadelerini kullandı.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZLERİ ESKİ DÜZENE DÖNDÜ

Salgın sürecinde vatandaşların uzun süreden beri bekleyen bir sağlık hizmetinin de olduğunu hatırlatan “Uzun süreden beri ertelenen diş muayene hizmetleri vardı. Kısa sürede erken bir şekilde tekrardan bu hizmet başladık. Bu gün çok iyi durumdayız. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerimize giden vatandaşlarımız ile yakından ilgileniliyor. Mart ayında ADSM’lerde yaklaşık 8 bin hasta bakılırken 9 bin de randevusuz hasta baktık. Ameliyatlar başladı. 2 aydan buyana göz ve ortepedi ameliyatları yapılıyor. Merkez Efendi Devlet Hastanesi ve Şehir Hastanesi’nin devreye girmesi ile birlikte eksik doktor kadrolarını tamamladık. Bu kadrolu doktorlarımız ile Şehir Hastanesi’nin yükünü alıyoruz” şeklinde konuştu.

ANNE ADAYLARI ÇALIŞMASI DİĞER İLLERE ÖRNEK OLDU

Salgın döneminde anne adaylarına yönelik yürütülen çalışmaları da anlatan Erkuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim beklentimizin üzerinde bir anne adaylarının aşılama çalışması oldu.  Annelerimiz çok korkuyordu. Çocuğunu eline alamadan hayatını kaybeden anne adaylarımız oldu. Anne adaylarımızı tek tek hepsini aradık. Burada yüzde 10 bir dönüş beklerken bu rakam yüzde 25 civarına yükseldi son olarak yüzde 50 oranında bir verim aldık.  Anne adaylarımız bu çalışmadan dolayı memnun oldu. Bu çalışmamız diğer illere de örnek oldu ve çalışma anlatıldı. Kadın doğum doktorları ve derneklerin katkıları büyük oldu. Bizim beklentimizin üzerinde bir geri dönüş oldu. Bizim bu konuda öncülük ettiğimizi düşünüyorum.

2 MİLYON 800 BİN DOZ AŞI YAPILDI

Erkuş’tan 65 yaş üstüne  ‘sıcak hava’ uyarısı Erkuş’tan 65 yaş üstüne  ‘sıcak hava’ uyarısı

Manisa’da şu ana kadar toplam 2 milyon 800 bin doz aşı yapıldı. Bu aşılama oranı 85,8’lerde bulunuyor. Sağlık Bakanlığımız vatandaşların psikolojisine de katkı da bulundu. Biz tamamen olumlu şekilde hareket ettik ve teşvik etmeye çalıştık. Artık vakalar haftalık yayınlanacak. Biz geldiğimiz nokta itibariyle nüfusuna oranla diğer illerden daha iyi bir yerdeyiz. Pandeminin üçüncü pikini de iyi yönettik. El birliği içerisinde başarıyı elde ettik.

BAKANLIĞIN UYARILARI DİKKATE ALINMALI

Vatandaşlarımızın Sağlık Bakanlığımızın tedbirlerini önemsemesi önemli. Bilim Kurulu aracılığıyla açıklama yapılıyor. Vatandaşlarımız kulaktan duyma bilgilerle değil, resmi yolla gelen bilgilere inansınlar. Sadece maske kuralı hastanelerimizde devam ediyor. Hastaneye giden vatandaşlarımız dikkat etmesi gerekiyor. Diğer ülkelere göre de iyi bir durumundayız. İnşallah bu süreci de atlatacağız.”