Adalasporlu karateciler Antalya'dan madalyalarla döndü Adalasporlu karateciler Antalya'dan madalyalarla döndü


Manisa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erol Karaca, Manisa'daki özel hastanelerin yeni doğan servisleri konusunda çok başarılı olduklarını söyledi. Karaca, "Toplam 115 yeni doğan yatak sayıları mevcut. Bu gayet iyi bir rakam" dedi. 'Bebek Dostu Hastane' unvanına sahip olan Özel Grandmedical Hastanesi bu alandaki başarılarıyla göz dolduruyor.
Manisa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erol Karaca, önceki gün Manisa Şehir Hastanesi'nde gazetecilerle bir araya gelerek 2022 yılında yapılan çalışmaları ve 2023 hedeflerini anlattı. Manisa'nın sağlık alanında Türkiye'nin en başarılı illerinden biri olduğunu belirten Karaca, kentte faaliyet gösteren özel sağlık kuruluşlarını da övdü. Kamu hastanelerinde yeni doğan yatak sayılarını artırdıklarını belirten Karaca, "Manisa'daki özel hastanelerimiz bu konuda çok iyi. Yeni doğan konusunda 115 yatak sayıları mevcut. Bu gayet iyi bir rakam" diye konuştu.
GRANDMEDİCAL BEBEK DOSTU HASTANE
'Bebek Dostu Hastane' ünvanına sahip olan Manisa Özel Grandmedical Hastanesi, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi ile yoğun bakım ihtiyacı olan bebeklere anne kucağı konforunda barınma ve tıbbi destek sağlıyor. Modern donanımı, deneyimli doktorları ve sağlık çalışanlarıyla bu güne kadar binlerce bebeğe yoğun bakım hizmeti veren hastane, her yıl 17 Kasım Dünya Prematüre Günü'nde daha önce yenidoğan yoğun bakımda misafir edilmiş çocuklara ve ailelerine yönelik kutlama etkinliği düzenliyor.
SAĞLIKLI BİREYLER OLUP HAYATA KARIŞIYORLAR
Grandmedical Yenidoğan Yoğun Bakım Direktörü Uzm. Dr. Mehmet Emin Katrancı, yoğun bakım döneminde ailelerin zor günler geçirdiğini ancak birlikte ortaya koydukları özveriyle bu bebeklerin büyüyüp sağlıklı birer birey olarak hayatlarını sürdürdüğünü hatırlattı. Katranca, bu ünitede 24’üncü gebelik haftasından itibaren erken doğum, çoğul gebelik, şeker hastalığı annelerin bebeği, iri bebek, anne karnında mekonyum yutmuş bebek, zor doğum sonucu oluşan beyin ve diğer organ hasarı gibi yüksek risk taşıyan bebeklere gelişmiş düzeyde bakım sağladıklarını söyledi.
BEBEKLERE HER TÜRLÜ DESTEK VERİLİYOR
Grandmedical Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde şu hizmetler veriliyor: Solunum desteği (ventilatör tedavisi), fototerapi (ışık tedavisi), perkütan katater uygulamaları (kol ve bacakta yer alan ince damarlardan kalbe uzanan ince damar yolu), total parenteral nutrisyon (tamamen damar yolu ile beslenme) uygulamaları, toraks tüpü takılması (akciğer hava kaçağı tedavisi), invaziv kan basıncı monitörizasyonu (el değmeden göbek damarından tansiyon ölçümü), hasta başı EEG (beyin elektrosu), hasta başı EKO (Kalp ultrasonu), hasta başı USG (beyin ve diğer iç organların değerlendirilmesi için ultrason) ve retinopati muayene (erken doğan bebeklerin göz muayeneleri).