Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü  koordinasyonunda Zafer Kalkınma Ajansı’nın  “geleceğim ve mesleğim ” temasından hareketle ilan ettiği Mesleki Eğitimin Geltirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklediği “İş Arayan Değil, İş’te Aranan Nesil” projesi ile Özel Manisa Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde (MOSTEM) Simülasyonla Üretim Uygulama Atölyesi kuruldu.

Proje kapsamında okul öğrencileri ve proje ortağı Manisa MTAL öğrencilerine çeşitli başlıklarda seminer programları düzenlendi. Yaklaşık 700 öğrencinin yararlandığı seminerler dışında, kurulan atölyeler ile Makine Teknolojileri Alanı öğrencilerine CNC torna ve freze ile ilgili uygulamalı eğitimler verilerek mesleki eğitimde kalitenin arttırılması ve bölgenin ihtiyaç duyduğu nitelikli personel ihtiyacının giderilmesine katkı sağlandı. 100'ü 11. sınıf öğrencisi, 14'ü 12. sınıf öğrencisi olmak üzere toplam 114 öğrenciye 20 saat simülasyon tabanlı makine ve imalat simülatörleri kullanım ve bilgilendirme eğitimi verildi. Ayrıca meslek lisesi öğretmenleri ile özel sektör temsilcileri bir araya getirilerek çalıştay, seminer ve konferanslar düzenlendi.

Makine teknolojileri öğrencilerinin mekanik olarak çalışan CNC torna, freze ve diğer tezgahlarda ders saatleri açısından yeterince fazla uygulama yapamaması, makine ekipmanların sarf malzeme gereksinimleri ve diğer iş sağlığı güvenliği riskleri mesleki eğitimin verimini oldukça düşürdüğü belirtildi.Proje ile kurulan Simülasyonla Üretim Uygulama Atölyesi ve bağlı yazılımlar ile öğrencilere daha fazla pratik yapma imkânı sağlandığı , malzeme zayiatı olmamakta ve iş kazası riskleri ortadan kalktığı söylendi.

Alaşehir'de uyuşturucu operasyonu Alaşehir'de uyuşturucu operasyonu