Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün tartışma konusu olan sıfır işgaliye konusunda çözüm odaklı yaklaşımına rağmen belediyeye bağlı zabıta ekipleri cezalarını kesmeye devam ederek esnafı canından bezdirdi. Ergün’ün “bir orta yol bulunacak” sözünün ardından henüz işgaliye ile ilgili yeni bir karar çıkmazken, esnafa kısa süreli aralıklarla kesilen cezalar büyük tepki çekiyor.

 

Manisa’nın önemli gündem konularından biri olan sıfır işgaliye tartışması kısa bir süre önce esnaf temsilcilerinin Büyükşehir Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile yaptıkları toplantıda ele alınmış ve ortak bir çözüm kararında uzlaşmaya varılmıştı. Bu toplantı kamuoyuna “Cengiz Ergün’den çözüm odaklı yaklaşım” başlığı altında servis edilirken diğer biryandan da zabıta ekipleri de cezalarını kesmeyi sürdürdü. Esnaf çözüm odaklı kararı beklerken cezalardan da kurtulamadı. Bir çok esnaf Cengiz Ergün’ün sözüne rağmen kesilen cezalar arasındaki çelişkiye dikkat çekerek zor günlerde büyük bir darbe daha yediklerini dile getirdiler. Klima motorlarına bile kısa süreli aralıklarla ceza yazmaktan kaçınmayan zabıta ekipleri özelikle sürekli küçük esnaf ile tartışmaya giriyor. Küçük esnaf ise bazı büyük işletmelerin işgallerinin cezasına kendilerinin çektiğini dile getirerek, zabıtanın küçük esnafa yönelik tutumunun yanlış olduğunu dile getiriyor.

ZABITANIN TUTUMU KÜÇÜK ESNAFI VURDU

Ergün, esnaf temsilcileri ile yaptığı toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, "Manisa merkezindeki sıkıntılı noktaları ve problem oluşturan alanları iş kollarına ve kaldırımlardaki genişliklere göre bir değerlendirmeyle gözden geçirileceğini ve yarından itibaren bunun çalışmalarının başlayacağını ifade ediyorum" demişti. Ancak zabıta ekipleri, bu açıklamaya rağmen Belediye Meclisi'nden çıkan kararı gerekçe göstererek 'sıfır işgaliye' cezalarını kesmeye devam ediyor. Özelikle küçük esnafa yönelik kılima motorları için  sık sık aralıklarla cezalar kesiliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Ergün'ün son açıklamasına dikkat çeken ve konuyla ilgili yeni kararlar alınacağını belirten esnafa, yeni uygulama yürürlüğe girene kadar mevcut kararların uygulanacağı belirtiliyor.

KARARLAR GÖZDEN GEÇİRİLECEKTİ

Başkan Ergün, geçtiğimiz günlerde esnaf temsilcileriyle yaptığı toplantı sonrasında "Bugün yaptığımız istişarelerde de bütün oda başkanlarımızın taleplerini dinleme fırsatı bulduk ve hiçbirinin de bana göre olumsuz bir tarafı yok, hepsi çözülebilecek sorunlar. Tabi ki bunu suiistimal eden çok az da olsa vatandaşımız var. Ama bunu halkın tamamına genelleme noktasında hareket etmeyeceğimizi ben buradan ifade etmek istiyorum. Önemli olan takip ve uygulanabilirlik noktasında geçmişte yapılan düzenlemeleri tekrar gözden geçirilerek, irdelenerek en doğrusunu sahada uygulayabilmek amacındayız" ifadelerini kullanmıştı.

KONUMA VE İŞ KOLUNA GÖRE İŞGALİYE

Yeni kararların mutabakatla alınacağını vurgulayan ve yeni kararlar alınana kadar sıfır işgaliye cezasının uygulanmayacağına işaret eden Ergün, şöyle konuşmuştu: "Sayın Şehzadeler Belediye Başkanımızla bir araya geldim. Kendisiyle de yaptığımız ve oda başkanlarımızla yaptığımız istişareler neticesinde yarından itibaren Şehzadeler Belediyesi öncülüğünde arkasından da oradan belirleyeceğimiz kriterlerle Yunusemre Belediyemiz ile yapacağımız mutabakat ve görüşmelerle Manisa merkezindeki bu sıkıntılı noktaları, problem yaratan alanları her türlü iş koluna göre yani kahveciler, lokantacılar, hizmet sektörü, kafeler, tuhafiyeciler gibi her sektörün kendine göre ve o yollardaki genişliklere ve kaldırım genişliklerine göre bir değerlendirmeyle bunların gözden geçirileceğini ve yarından itibaren bunun çalışmalarının başlayacağını ifade ediyorum.”

ESNAF DÜKKANDAN KAFASINI ÇIKARAMAZ OLDU

Uzun süredir büyük sıkıntılar yaşayan esnaf, Ergün’ün açıklamalarına rağmen hergün ceza kesilmeye devam edildiğini belirtiyor. Esnaf H. E., bahar aylarına girilirken getirilen bu yasaklar nedeniyle esnafın artık dükkandan kafasını bile çıkaramayacağını belirtirken, vatandaşı rahatsız etmediği ve kaldırımları tıkamadığı sürece dükkan önünün kullanımına izin verilmesi gerektiğini söyledi. İki yıldır para kazanamadıklarına ve birçok esnafın kepenk indirmek zorunda kaldığına işaret eden E., “Yerel yönetimlerin işi yasak getirmek değil, bir sorun varsa bunu detaylıca değerlendirip hiçbir kesimi mağdur etmeyecek şekilde çözüm üretmektir. Şu anda yapılan çözüm üretmek değil, esnafı bitirmek” dedi.

KARAR YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

H. Y. adlı esnaf, çok az sayıdaki esnafın vatandaşı rahatsız edecek oranda kaldırım işgal etmesi nedeniyle tüm esnafın cezalandırıldığını belirtirken, yerel yönetimlerin küçük esnafla değil sorunun temeli olan zincir market ve mağazalarla mücadele etmesi gerektiğini kaydetti. M. A. adlı esnaf, zaruri durumlarda kapının önüne konan basit bir şeyin bile cezaya konu olduğunu, ekiplerin bazen iyi niyetli hareket etmediklerini ifade etti.