İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, İYİ Parti olarak projeleri ve kadrolarıyla ülkeyi yönetmeye hazır olduklarını söyledi. Partide yaşanan gelişimi anlatırken, “Son yerel seçimde 15 oy aldığımız köyde artık 85 üyemiz var” örneğini veren Eryılmaz, “Biz hazırız; kimseyi ötekileştirmeden, siyasi kimlikleri bir yana bırakarak, çocuklarımızın geleceği için ülkeyi yönetmeye geliyoruz” dedi.

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, partisinin il ve ilçe yöneticileriyle birlikte Manisa Manşet Gazetesi’ni ziyaret etti. Dindar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Dindar ve gazete çalışanları tarafından karşılanan Eryılmaz ve beraberindeki heyet, parti çalışmaları ve siyasi gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Eryılmaz, AK Parti’nin 20 yıllık iktidarı döneminde yaptığı hayırlı hizmetler için teşekkür ettiklerini, ancak gelinen süreçte Türkiye’nin 20 yıl önceki noktadan daha kötü bir durumda olduğunu söyledi. “Hem iç ve dış borç, hem faiz yükü, hem de yoksulluk ve işsizlik gibi sorunlar üst düzeylere çıkmış durumda” diyen Eryılmaz, her iktidarın memleketi daha iyi düzeye çıkarmak için çalıştığını, ancak mevcut iktidarın özellikle başkanlık sistemiyle birlikte milletle arasındaki bağları kopardığını söyledi.

PROJEYE DEĞİL, RANTA KARŞIYIZ

Eryılmaz, “Mesela cenaze evinde hepimiz biliriz nasıl davranılacağını. Bir cumhurbaşkanına sel olan, yangın olan bir yerde, ciğerlerimiz yanarken götürüp taziye evinde çay attırıyorsanız, demek ki bu işte bir gidişat farkı var. Osmangazi Köprüsü yapıldı, Çanakkale Köprüsü yapıldı, bir sürü havaalanı yapıldı… Bunlar güzel şeyler. Ama Kütahya havalimanında verdiğiniz yolcu garantisinin yüzde 1’i bile uçmuyorsa burada bir hesap hatası var. Milletin tüyü bitmemiş yetimin hakkı bir yerlere gidiyor demektir. Osmangazi Köprüsü yurtdışındaki aynı nitelikteki bir köprünün 6 katı pahalıya yapılıyorsa burada bir hesap hatası var. Yeni doğan bir çocuğu 30 seneliğine borçlandırıyorsanız burada çok büyük bir vebal vardır. Biz hiçbir zaman projeye karşı değiliz ama ranta karşıyız” diye konuştu.

1.5 MİLYON ÇOCUK OKULA GİDEMİYOR

Şehir hastanelerinde de benzer durumun olduğunu kaydeden Eryılmaz, Hazine’nin altınlarının Londra’daki tefecilerin elinde mahsur durumda olduğunu savundu. Eryılmaz, “Bizim birçok projemiz var; ‘15 milyon okul öğrencisine sabah ve öğle yemeğini devlet bedava versin, tüm çocuklar aynı yemeği yesinler, sağlıklı beslensinler’ diyoruz. Tam bunu açıklıyoruz, ‘nerde kaynak’ diyor. 2021 yılında Suriyeli sığınmacılara verdiğin kaynağın yüzde 5’ini 15 milyon öğrenciye verdiğin zaman bir senelik bunların kahvaltı ve yemeği çıkıyor. 1.5 milyon öğrenciyi okulda yemek yiyemediği için aileleri okula göndermiyor. Okul çağındaki çocuk okula gidemiyor, okulda bir şey yiyemeyeceği için. ‘3Y ile mücadele’ dediler, şimdi yoksulluk da yolsuzluk da var” şeklinde konuştu.

ÖTEKİLEŞTİREREK BİR YERE VARAMAYIZ

İktidarın bu güne kadar çeşitli kesimleri çeşitli suçlamalarla ötekileştirdiğini ve ‘ceketimi koysam seçilir’ havasında olduğunu anlatan İYİ Parti İl Başkanı Eryılmaz, “İYİ Parti kurulunca bu durum artık bitti. Nasıl esnafın müşterisi veli nimeti ise seçmen de siyasetçinin velinimetidir. Siyasetçi gelecek projelerini anlatacak, Türkiye’nin geleceğine ilişkin neyi var ne yok anlatacak, sözlerini tuttu mu tutmadı mı tartılacak ve herkes ona göre oyunu alacak.
Ötekileştirerek, öbürünü düşman ilan ederek hiçbir yere varamayız. Öyle bir böbürlenme var ki cenaze evinde çay atıyorlar. Yeniden kalkınmanın, huzurun olduğu bir hükümet sistemi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

KAVGALARIN DIŞINDA KALMAK İSTİYORUZ

Türkiye’deki siyasi kamplaşmaya da dikkat çeken Eryılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mesela savaşta Ukrayna lideri daha önce seçimde rakibi olan kişiyle omuz omuza mücadele ediyor. Ama bizim ülkemizde başkanlık sisteminde herkes birbirine küfrettiği için savaş olsa oturup birbirlerine yüzüne bakacak durumları yok. Bu memleketi kurtaracak irade aynı masada bir safta buluşamıyor. Dinimiz de bunu emrediyor ama öyle bir durum yok. Herkes kendi menfaatinin, siyasi rantının peşinde. Biz İYİ Parti olarak kavgaların dışında durmak istiyoruz. Herkesle adaletli ve liyakatli şekilde çalışmak istiyoruz. Kadrolarımız projelerimiz hazır, gün sayıyoruz. Herkese eşit ve liyakat esasıyla yaklaşacağız. Kimseyle hesaplaşma derdimiz yok.

YAŞANAN SORUNLAR HERKESİ ETKİLİYOR

Dindar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Dindar ise görüşmede yaptığı değerlendirmede, ülkede yaşayan herkesin aynı gemide olduğuna işaret etti ve yaşanan sorunların herkesi etkilediğini vurguladı. Dindar, “Biz ülkemizin istikrar ve refah içinde olmasını istiyoruz. Bu konuda herkesin üstüne düşeni yapması gerekir” dedi. Samimi bir ortamda gerçekleşen görüşme sonrasında İYİ Parti heyeti ve Manisa Manşet Gazetesi çalışanları toplu fotoğraf çektirdi.