İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, sanayide elektrik ve doğalgaza gelen zamları yorumladı. İYİ Partili Akan, “Fabrikalar üretemez hale geldi, yanlış ekonomi politikalarının bedelini iş insanlarına ödetmeye çalışıyorlar” dedi. 

1 Nisan 2022 itibariyle sanayide elektriğe yüzde 20, doğalgazda ise yüzde 50 zam geldi. 

Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgeleri’nden ve gelişmekte olan Muradiye OSB’ye sahip olan Manisa’da sanayiciler, üst üste gelen zamlar karşısında üretime devam edebilmenin yollarını arıyor.

“SANAYİCİLER, HAYAL ÜRÜNÜ OLAN EKONOMİ POLİTİKASINA HAPSEDİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, sanayicilerin zamlar ile mücadele ettiğini ancak üretimde ciddi küçülmelerin meydana geldiğini ifade etti. İYİ Partili Akan, “AK Parti iktidarı, beceriksiz ekonomi politikalarının bedelini iş dünyasına ödetmeye çalışıyor. Küçük esnafı ve KOBİ’leri bitiren iktidar, aylardır sanayicileri de bitirmek için zam üzerine zam yapıyor. Döviz kuru nedeniyle zaten mağdur olan sanayici, iç piyasada da zamlarla kıskaç altına alınıyor. Üretim çok pahalı bir hale geldi. Sanayiye yapılan zamların tamamı vatandaşımıza raflarda ya da diğer alışverişlerinde yansıyor. Sanayiciler, iktidarın hayal ürünü olan ekonomi modeline hapsedilmeye çalışılırken, sanayiciye ‘AK Parti için makbul iş insanı’ gömleği giydirilmeye çalışılırken, Türkiye’nin üretim hattı zarar görüyor” dedi.

“ÜRETİMİ VE İSTİHDAMI ZORA SOKUYORLAR”

Başkan Akan son olarak şu ifadeleri kullandı, “Manisa, büyük bir OSB kenti. Manisa ve Muradiye OSB’de binlerce çalışanımız ve yüzlerce fabrikamız var. OSB’ler, büyük bir istihdam kaynağı. İktidar, yaptığı bu zamlarla hem üretimi, hem de istihdamı zora sokuyor. Dövizin bu kadar yüksek olmasının, faiz indirme ısrarının, enflasyonun sebebi iş insanları değil, liyakatsiz AK Parti kadrolarıdır. İş dünyasına bedel ödetmeyi bırakıp Türkiye’yi erken seçime götürün ve esnaf da, KOBİ’ler de, sanayici de, çalışanlar da rahat bir nefes alsın”