Şehit Enes Özgül’ün duygu dolu vasiyeti Şehit Enes Özgül’ün duygu dolu vasiyeti

İYİ Parti İl Kadın Politikalar Başkanlığı üyeleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısında yaptığı, “Bunlar çürük, bunlar sürtük” ifadelerine ilişkin suç duyurusunda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde AK Parti Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Gezi eylemine katılanlara yönelik, “Bunlar çürük, bunlar sürtük” ifadelerini kullanmıştı. 

İYİ Parti İl Kadın Politikalar Başkanlığı üyeleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısında yaptığı konuşmaya ilişkin Manisa Adliyesi’ne giderek suç duyurusunda bulundu. 

Suç duyurusunun içeriğinde, “Cumhurbaşkanı yemininin ihlal edilmiş olması” ve “hakaret” olduğu ifade edildi.

“SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

İYİ Parti Manisa İl Kadın Politikaları Başkanı Fatma Şencel açıklamasında, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Genel Başkanı olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 1 Haziran 2022 tarihli grup toplantısında, bizlerin burada tekraren ifade etmekten ar edeceğimiz bir ifade ile Türk kadınına alenen hakaret etmiştir. Cumhurbaşkanının tüm televizyonlarda canlı yayında alenen kullandığı ifadenin açıkça “hakaret” suçunu teşkil ettiği Yargıtay’ın Yerleşik İçtihatlarında sabittir. Nitekim Sayın Cumhurbaşkanı bu eylemi ile Anayasamızın 103.maddesinde düzenlenen Cumhurbaşkanı yemini de ihlal etmiştir. Bizler; Türk kadınları adına, tüm kadınlar adına toplumsal ve siyasi vazifemiz gereği Sayın Cumhurbaşkanı’nın suç teşkil eder eylemine istinaden Ankara Cumhuriyet Savcılığı nezdinde şikayette bulunduk. Sayın Cumhurbaşkanı’nın “hakaret” suçunu alenen, tüm televizyonlar önünde canlı yayında ve en önemlisi Gazi TBMM çatısı altında işlemiş olmasının ağırlaştırıcı neden olarak değerlendirilmesi, mübrez eylem ile hukuki dayanağını T.C. anayasasından alan “Cumhurbaşkanı yemininin ihlal edilmiş olmasının” da soruşturulması talepli olarak şikayet dilekçemizi Sayın Cumhuriyet Savcılığımıza arz ettik.  Bağımsız Türk Yargısı’nın, şikayetimize istinaden hukukun gereklerini eksiksiz ve adil bir şekilde yapacağına, failin siyasi kimliğinden etkilenmeksizin başta Anayasamız olmak üzere kanunlarımızın emirlerini yerine getireceğine olan inancımız tamdır. İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı olarak bizler de başlattığımız hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.