İzmir ve Manisa arasında her gün binlerce kişi seyahat ediyor. Seyahat edenlerin çoğunluğunu İzmir'de yaşayıp Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde (MCBÜ) okuyan öğrenciler oluşturuyor. Manisa-İzmir arası toplu taşıma ücretlerinin öğrenciler için 24 TL'ye çıkması öğrencileri isyan ettirdi. Günde en az 48 TL yol parası ödemek zorunda kalan öğrenciler, seslerinin duyulmasını istiyor.

  Akaryakıta her gün gelen zamlar, toplu taşıma ücretlerinin de hızla artmasına neden oluyor. Manisa-İzmir arasında sefer yapan toplu taşıma araçları da ücretlerini yeniden düzenledi. Buna göre tam bilet 25 TL, öğrenci bileti ise 24 TL'ye çıktı. İki kent arasında yolcu taşımacılığı yapan tek firma olan Manisa Seyahat'in güncel fiyat artışına özellikle öğrencilerden yoğun tepki geldi. İzmir'de yaşayıp MCBÜ'de okuyan öğrenciler, hem fiyatların bu derece artmasına hem de tam bilet ile öğrenci bileti arasında sadece 1 TL fark olmasına tepki gösteriyor.

Turgutluspor’da çifte imza Turgutluspor’da çifte imza

  ÖĞRENİM KREDİSİ YOL PARASINA YETMİYOR

 Sosyal medyada tepkilerini dile getiren öğrenciler, devletin verdiği 850 TL'lik öğrenim kredisinin yol parasına bile yetmediğini vurguladı. Haftanın 5 günü okula gittiğini söyleyen MCBÜ öğrencisi T.M., 1 ayda 960 TL sadece yol parası verdiğini bu miktarın içinde yeme içme, kitap parası olmadığını söyledi. T. M., "Devletin verdiği 850 TL'lik burs, yol parasını bile karşılamıyor" dedi. G.U. ise ''Bu düpedüz soygun. Cebindekine göz diktikleri de öğrenci! 25 km'lik yol için artan maliyetler bahane edilemez. Gençlerin başka seçeneğinin olmamasını bariz fırsata çevirmiş fırsatçılar'' ifadelerini kullandı. Ç. adlı bir öğrenci ise "Yıllardır öğrenci ile tam arasındaki fiyat farkı 1 TL. Çoğunlukla öğrenci taşıyorlar. Resmen çete gibi çökmüşler üstümüze" diyerek duruma tepki gösterdi.