Yunusemre'de motosiklet hırsızları kamerada Yunusemre'de motosiklet hırsızları kamerada

Manisa İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı'nın başlatttığı 'Kadına El Kalkamaz' projesi kapsamında il genelinde erkeklere yönelik bilinçlendirme çalışması yürütüyor. Kısa süre içerisinde Manisalı 90 bin yetişkin erkeğe ulaşılması ve kadına yönelik şiddet sorununun en aza indirilmesi hedefleniyor.

İçişleri Bakanlığı kısa süre öncesinde kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında Kadına El Kalkamaz Projesi başlattı. Polis ve jandarma başta olmak üzere ilgili birimlerin Türkiye genelinde 5 milyon erkeğe ulaşması ve şiddet konusunda bilinçlendirilmesi hedefini taşıyan proje için Manisa'da çalışmalar başladı. Polis ekipleri merkez ve ilçelerde, jandarma ekipleri ise kırsalda bu konuda yoğun bir faaliyet yürütüyor. Fabrikada çalışan işçilerden tarlada çalışan çiftçilere kadar her yerde vatandaşa ulaşan görevliler, konunun önemini anlatıyor.

ŞİDDET DİNİ VE MİLLİ DEĞERLERE TERS

Manisa İl Emniyet  Müdürlüğü, ilçe emniyet müdürlüklerinin de desteğiyle önceki gün 2023 erkek vatandaşa ulaşarak bilgilendirmede bulundu. İl genelinde kısa süre içerisinde 90 bin erkeğe kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık kazandırılması öngörülüyor. Konuyla ilgili dağıtılan broşürlerde ise kadına yönelik şiddetin tarifi yapılırken, bu sorunun çok boyutlu olumsuz sonuçları bulunduğu ve insan onuruna aykırı olduğu vurgulanıyor. Broşürde konuyla ilgili dini ve milli kaynaklardan örnekler verilirken, toplumsal huzur için önemine

KADINA ŞİDDET KÜLTÜRÜMÜZDE YOK

Broşürde, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında verilen metinlerden bazı bölümler şöyle: Kadınlarımız; yönetimde, savaşta, barışta erkeklerle birlikte yer alıyor. Kurtuluş Savaşı’nda Şerife Bacı, Halide Onbaşı, Halime Çavuş, Nezahat Onbaşı, Çete Emir Ayşe, Kara Fatma, Gördesli Makbule, Tayyar Rahmiye, Hafız Selman İzbeli gibi kadın kahramanlarımız, tarih içerisinde bir ve bütün olarak gören bir anlayışla yoğrulmuş olmamız, bugünümüze rehber olacak kadar güçlü göstergelerdir. Kadına yönelik şiddete yükselen tepki artık milli bir hassasiyete dönüştü çünkü milli değerlerimizin inşasında kadının rolü ve önemi belki tüm ülkelerin toplamından daha fazla.

HERKES İNSAN ONURUNA YAKIŞIR YAŞAMALI

Kadına yönelik şiddet kadınların maruz kaldıkları fiziksel, cinsel, ekonomik ve psikolojik eylemler olarak karşımıza çıkıyor. Şiddet; yaşam hakkı, eğitim hakkı ve sağlık hakkı gibi temel insan haklarını ihlal ediyor. Kadın, erkek ve çocuk fark etmeksizin hepimiz, insan onuruna yakışır şekilde yaşamayı hak ediyoruz. Her birimiz bir ailenin parçasıyız ve biliyoruz ki güçlü aile, güçlü toplumu inşa eder. Bu toplumu kurabilecek güç, şiddetsiz bir hayatı benimsemekten geçiyor. Şiddet gören utanma, yalnızlık, yetersizlik hissi, başarısızlık hissi, suçluluk, düşük özgüven, harekette bulunmada yetersizlik, değersizlik hissi, konsantrasyon güçlüğü, kendinden memnuniyetsizlik, fiziksel rahatsızlıklar (Sakat kalma, yaralanma, kronik ağrılar), yeme bozuklukları vb. sonuçlara maruz kalıyor.

ŞİDDET UYGULAYAN TUTUKLANABİLİR

Bir kadına, çocuğa, aile bireyine şiddet uygulanması ya da bir kişiyi rahatsız edecek boyutta ısrarlı takip eyleminde bulunulması halinde şiddet uygulayan, polis veya jandarma görevlileri ya da Cumhuriyet savcısı tarafından ifadesinin alınması için derhal kolluk birimlerine ya da adliyeye çağrılabilir. Eylemlerin ağırlığına göre gözaltına alınabilir ya da tutuklanabilir. Yapılacak yargılama neticesinde hapis ve adli para cezası ile cezalandırılabilir. Eşe, çocuğa karşı gerçekleştirilen suça konu eylemler, şikâyet aranmaksızın soruşturulabilir ve yeterli şüphe bulunduğu takdirde kamu davasına dönüşebilir. Kanunda yer alan bu tedbirlerin etkin şekilde uygulanmasının sağlanması amacıyla mahkeme tarafından şiddet uyguladığı iddia edilen kişi hakkında elektronik kelepçe takılması kararı verilerek kişi, anlık olarak izlenebilir.

DİNİMİZDE ŞİDDETE YER YOK

Dinimiz ırkı, yaşı, dili, cinsiyeti, dini ne olursa olsun saygın ve onurlu bir varlık olan insanın İslam tarafından tanınan beş temel hakkını, yani “can, akıl, inanç, mal ve nesil dokunulmazlığını” öne çıkarıyor. Toplumda adalet, hoşgörü, saygı ve merhamet gibi yaşatan, yeşerten ve birleştiren değerlerin yerleşmesini istiyor. Sevgili Peygamberimiz Şiddeti reddeden milli birlikteliğimiz ve kararlılığımız, söz konusu kadına yönelik şiddet olunca da aynı kararlılıkta duruşunu sürdürüyor. Aziz şehitlerimizin kanı, gazilerimizin kahramanlıkları, kadınlarımızın fedakârlıkları, emek ve dualarıyla kurulan vatanımızda kadına yönelik her türlü şiddete karşı hukuk içerisinde mücadele etmek, sevgi ve saygıya dayalı değerlerle kurulmuş olan ülkemizde hepimizin sorumluluğunda. Şiddetin kız kardeşimize, annemize, kızımıza, torunumuza, kız arkadaşımıza yönelik olarak da gerçekleşebileceğinin farkındayız ve tüm erkekleri bu konuda bilinçli/duyarlı olmaya davet ediyoruz.