Emekli ilkokul öğretmeni İdil Gürışık ve ekibi, Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde bulunan tarihi Kurşunluhan’da keçeden ilginç sanat eserleri meydana getiriyor. Özenle işlendikten sonra birbirinden güzel giyim ve dekoratif malzemelere dönüşen keçeler, sanatçısına gelir kapısı da oluyor.

KPSS' de skandal iddia KPSS' de skandal iddia

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde bulunan tarihi Kurşunluhan’da bir birinden ilginç  sanatlar yaşatılmaya çalışılıyor. Emekli ilkokul öğretmeni İdil Gürışık ve ekibi de keçe kullanarak yaptıkları malzemeleri birer sanata dönüşüyor. Keçeler, su ve sabun ile kumaş haline getiriliyor, ince ince titizlikle işleniyor. Eserlerin yapımı ise bazen günler sürüyor. Sağlık yönünden oldukça önemli olan keçe, çok büyük ilgi görüyor. El emeği göz nuru ürünlere ABD başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinden yoğun talep geliyor.

KEÇE TARİH BOYUNCA KULLANILMIŞ

Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi’nde kurs öğreticisi olarak görev yapan İdil Halide Gürışık, “Emekli öğretmenim. Bu benim ikinci mesleğim diyebilirim. Tamamen hobi olarak başladığım bir şey. Çok hoşuma gitti, ben bunu sanat olarak çalışmalarını öğrendim, kurslarına gittim. Daha sonra arkadaşlarımızla beraber çalışmalara başladık. Hititler tarafından kazılan mezarlıklarda bu keçe parçalarına rastlanmış. Çadır, barınak olarak ve yırtıcı hayvanlardan korunmak için kullanılmış. Orta Asya Türkleri tarafından dünyaya yayılmış. Bizim ülkemizde Konya, Afyon, Aydın yörelerinde eskiden çok olmasına rağmen gün geçtikçe azalmış" dedi.

VÜCUTTAKİ STATİK ELEKTRİĞİ ALIYOR

Yaptıkları işin dekoratif amaçlı olduğu için fazla yorucu olmadığını ancak incelikleri olduğunu belirten Gürışık, "Su ve sabundan kumaş haline getiriyoruz. Tüy ile uğraşıyoruz. Onu ıslatıp kumaş haline getirmek yorucu bir şey. Dış ülkede Amerikalar bunan üzerinde çok fazla yoğunlaşıyorlar. Konya’dan Mehmet Girgiç, Amerika’ya gidip oradaki okullarda, üniversitelerde ders veriyormuş. Keçe vücuttaki statik elektriği alıyor. Radyasyonu engelliyor. Soğuk sıcak dengesini sağlıyor. İşte barınma amaçlı, giyim amaçlı çeşitli yönlerde kullanıldığı için keçenin çok faydası var. Ama biz yün kazaklarımızı bile giyemez olduk, her şey naylonlaştı” diye konuştu.

EN ÇOK ABD'LİLER RAĞBET GÖSTERİYOR

Yapılan işlemlere ilişkin bilgi de veren Gürışık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Keçeden yapılmış bir saat 1 hafta sürüyor. Önce kalıp çıkarıyoruz, model çiziyoruz. Onu kumaşa uyguluyoruz. O saate uyabilecek renk seçimi yapılıyor. İnternet sitesi aracılığıyla özellikle Amerika’ya gönderiliyor. Bizim keçemiz orada çok değer görüyor. Arkadaşlarımızın ürünlerin satmaya çalışıyoruz, onların da kazancı olsun istiyoruz. Tarihi bir handa böyle bir sanatın hayat bulmasından dolayı çok mutluyuz.”

KURSİYERLER YAPTIKLARI İŞTEN MEMNUN

Kursiyerlerden Tuğba Pamuksuz ise “İdil hocamla Mart ayı gibi tanıştık. Keçelerden şapkalar, çantalar, duvar örtüleri yapılıyor. İsmet İnönü El Sanatları Bölümü mezunuyum. Şuan kendim için yapıyorum. İleride dışarıya satmak isterim” dedi.