Manisa’da sıfır işgal uygulaması büyük bir tartışma konusu oldu. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta ekiplerinin Cengiz Ergün’ün çözüm odaklı yaklaşımına rağmen cezalarını kesmeye devam etmesi de büyük tepki çekti.

                Çözüm odaklı diyoruz çünkü kısa bir süre önce Başkan Ergün’ün 'orta yol bulunacak' sözü doğrultusunda karar bekleyen esnaf, bu sürede cezalarla neye uğradığını şaşırdı. Nihayetinde bu konuşmayı yapan büyükşehirin belediye başkanıydı.

                Karar beklerken ceza yiyen esnaf, zabıtalar ile sık sık tartışmalar yaşadı. Son olarak Başkan Ergün, İzmir Caddesi ve Doğu Caddesi'nde kesinlikle sıfır işgal uygulamasının devam edeceğini belirtti. Fakat diğer sokak ve caddelerdeki esnaf için herhangi bir çözüm yolu göstermedi.

                Peki bu böyle mi olmalıydı?

                Her vatandaş tabi ki cadde ve sokaklardan rahatça yürümek ister.

                Bu konuda kimsenin bir karşı görüşü olmaz.

                Fakat bu kararı verirken her kesimi gözetmek gerekiyor.

                Büyük işletmelerin veya bazı esnafların kaldırımları istediği gibi kullanması küçük esnafı da etkiliyor.

                Sonuç olarak, insanlar bir çok caddeyi ve sokağı kullanamaz hale geliyor.

                Bu kararın alınmasında en büyük neden bu.

                Kararın verilmesinde kent estetiği önemli bir etken.

                Fakat kent estetiğini bozan bankalar ve elektrik trafoları da var. Bankalar kaldırımları o kadar rahat kullanmışlar ki kurumlarının önlerine merdiven ve çeşitli basamaklar bile yapmışlar.

                Ayrıca kentin bir çok noktasındaki elektrik trafoları kaldırımları işgal etmeye devam ediyor.

                Bazı elektrik trafoları kaldırım tam ortasında yer alıyor. Çocuk arabalarının, tekerlekli sandalyelilerin buradan geçmesine izin vermiyor.

                Bu karar alınmadan önce tam kapsamlı bir çalışma yapılması gerekiyordu. Önce bu görüntünün ve engelin önüne geçilmesi lazım. Esnafa gelince kurunun yanında yaş da yandı. Kısa bir süre içinde vatandaşı ve esnafı da rahatlatacak bir karar, bu konunun daha da büyümeden çözülmesini sağlayacaktır.