YSK yeni başkanı Ahmet Yener oldu YSK yeni başkanı Ahmet Yener oldu

İmar sorunun çözülememesi ve inşaat maliyetlerinin katlanarak artması, Manisa'daki konut ve kira fiyatlarının kontrolsüz şekilde artmasına neden oluyor. TÜİK yıllık enflasyonu yüzde 64 olarak açıklerken, Manisa'daki kira artış oranı yüzde 200'lere çıktı. Birçoğu asgari ücretle geçinen çalışanlar, ortalama kira ücretlerinin asgari ücretle yarıştığını belirtiyor.
ORTALAMA BİR DAİRE FİYATI 8 BİN TL
Yüksek enflasyon karşısında kiracıların mağdur olmaması için alınan 'yüzde 25'lik tavan artış' kararı, kirada yaşayan vatandaşların derdine çare olmadı. Ev sahiplerinin baskısı nedeniyle ya ciddi artışları kabul eden ya da evlerinden çıkmak zorunda kalan kiracılar, fiyatların kontrol altına alınamaması karşısında büyük mağduriyet yaşıyor. İnşaat  maliyetlerinin katlanarak artması nedeniyle ülke genelinde konut fiyatı ve kira ücretlerinde büyük artışlar yaşanırken, konut sıkıntısı yaşanan Manisa'da ortalama bir dairenin kirası 8 bin TL'yi geçti.
YILLIK KİRA ARTIŞI YÜZDE 200’Ü GEÇTİ
Manisa'da 2022 yılında kira fiyatlarında yaklaşık yüzde 200'ük artış yaşandı. Bu oran, Güzelyurt ve Uncubozköy gibi semtlerde yüzde 200'ün de üzerine çıktı. Gayrimenkul Danışmanı Melih Yılmaz, Manisa'da sanayinin gelişmesiyle konut ihtiyacının da hızla arttığını ancak ihtiyaca cevap verecek nitelik ve nicelikte konut üretilmediğini belirtti. İnşaat maliyetlerindeki artışa da dikkat çeken Yılmaz, "Manisa'da asgari ücretli bir ailenin kirada barınması imkansız hale gelmeye başladı. Temel sorun arzın azalması ve fiyatların denetlenmemesi" dedi.