Manisa’nın Yunusemre İlçesinde bulunan Hafsa Sultan Mahallesi’nin Muhtarı Zuhal Güneş, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla mahalle çocukları için çeşitli etkinlikler düzenledi. Çocuklar etkinlikler kapsamında taç tasarımı ve parmak baskısı yaparken, çocuk hakları konusunda bilgilendirildiler.

Birleşmiş Milletler (BM) kararı ile 2011 yılından bu yana her yıl 11 Ekim’de Dünya Kız Çocukları Günü kutlanıyor. Hafsa Sultan Mahallesi Muhtarı Zuhal Güneş, kız çocuklarının sahip olduğu dezavantajlara dikkat çekmek amacıyla, Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Görev Bende Topluluğu Başkanı Aslı Direzinci ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHUDER) Derneği Başkanı Melek Arslan’ın katkılarıyla mahalledeki kız çocukları ile birlikte çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Etkinliklerde kız çocukları Görev Bende Topluluğu üyeleriyle birlikte parmak baskısı ve taç tasarımı yaparken, Etkinlik-Sen tarafından çocuklara pamuk şeker ikram edildi. Çocukların mutlulukları yüzlerinden okundu.

Konut kredisi kesildi emlak piyasası durdu Konut kredisi kesildi emlak piyasası durdu

TÜM ÇOCUKLAR EŞİT ŞARTLARDA OLMALI

Etkinlik öncesi açıklama yapan Hafsa Sultan Mahallesi Muhtarı Zuhal Güneş, “Biz bunu geleneksel olarak yapmaya çalışıyorduk ama pandemi koşullarında çok yapamadık. Artık herkes normalleşmeye döndü. Biraz hem psikolojik destek anlamında hem sosyal uyum çerçevesinde 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nü MCBÜ’de okuyan gençlerimizin bulunduğu Görev Bende Topluluğu ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneğimiz ile ortaklaşa bir etkinlik düzenledik. Amacımız farkındalık oluşturmak. Özellikle mahallelerde suça sürüklenen çocukları toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeterek her çocuğun eşit şartlarda ve koşullarda olduğu bir dünyada yaşadıklarını belirtmek istedik. Gençlerimiz burada çocuk haklarını da madde halinde hazırladılar. Hafsa Sultan Mahalle Muhtarlığı olarak mahallemizdeki her türlü etkinliği yapmaya devam ediyoruz. Çocuklarımız burada brandaları boyadılar, taç yaptılar. Çocukların güldüğü, kadınların öldürülmediği şiddetsiz bir dünya için hep birlikte mücadele ediyoruz” dedi. 

TOPLUMU BİLİNÇLENDİRİYORLAR

Etkinliğe destek veren MCBÜ Görev Bende Topluluğu Başkanı Aslı Direzinci ise yaptığı açıklamada, “Topluluk olarak farkındalık oluşturmak için çalışmalar yapıyoruz. Çevreyi ve toplumu bilinçlendirme faaliyetlerinde bulunuyoruz. Böyle anlamlı bir programda yer aldığımızdan dolayı çok mutluyuz” diye konuştu. Düzenlenen programa mahalleli kız çocukların yanı sıra Manisa Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşler Dairesi Başkanı Ergün Aksoy, CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur, İYİ Parti Yunusemre Kadın ve Çocuk Komisyonu Başkanı Nezahat Atak, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak, MHP Yunusemre İlçe Başkanı Cemal Kutlar, Etkinlik-Sen Manisa İl Temsilcisi Yalçın Taşdemir, muhtarlar ve veliler katıldı. Kız çocukları etkinlik boyunca doyasıya eğlendi.