Son dönemde bankaların konut kredi oranlarını yüzde 20'lere kadar düşürmesi inşaat ve emlak sektörünü olumsuz etkiledi. Manisa Emlak Müşavirleri Derneği (MEM-DER) Başkanı Bahattin Akyüz, ev fiyatlarının 1 milyon liradan başladığı bir dönemde vatandaşların en fazla 200 bin TL kredi çekebildiğini, bu durumun piyasanın lokomotifi olan inşaat sektörünü bitirdiğini söyledi.

Ev almak için kamu bankalarını gezen ve konut kredisi tale eden Murat Alnıak adlı vatandaş, hiçbir bankanın 300 bin TL'den fazla konut kredisi vermediğini görünce durumu TBMM'ye şikayet etti. Meclis Dilekçe Komisyonu'na yaptığı başvuruda, "Ev alabilmek isteyen kişiler ortalama 1-1,5 milyon TL krediye ihtiyaç duyar. Bankalarının verdiği krediyle beyaz eşya ve ev eşyası bile alınamaz ki ev alınabilsin." diyerek çözüm istedi. Ferdi Sevinç adlı vatandaş ise benzer içerikli başvuruda, bu sistemde sadece yabancıların ev alabildiğini ve ev sahibi olmanın özellikle gençler için hayal olduğunu söyledi.

'BU SİSTEMDE BİR TEK BANKALAR KAZANIYOR'

Manisa Esnaf Sanatkarlar Odası (MESO) ve Emlak Müşavirleri Derneği (MEM-DER) Başkanı Bahattin Akyüz, inşaat ve emlak sektörünün bitme noktasına geldiğini, bankaların daha önce olduğu gibi konut değerinin yüzde 80'i oranında kredi vermesi gerektiğini söyledi. Hükümeti göreve çağıran Akyüz, "Bankalar Merkez Bankası'ndan yüzde 9'la aldıkları faizi yüzde 29'la veriyor. Bu sistemde bir tek onlar kazanıyor. Konut kredisi de vermiyorlar. Ayrıca kur korumalı mevduat sistemiyle parası olan oturduğu yerden kazanıyor. Bu iki konu inşaat sektörünü ve bu alanda iş yapan 400'den fazla sektörü bitiriyor" dedi.

Eskişehir Teknik Üniversitesi 22 Sözleşmeli Personel alıyor Eskişehir Teknik Üniversitesi 22 Sözleşmeli Personel alıyor

'YÜZDE 75'E KADAR KREDİ VERİLMELİ'

Türkiye'de emlak ve inşaat sektörünün piyasanın lokomotifi olduğunu belirten Bahattin Akyüz, "Şimdiye kadar konut kredi edindirmede gayrimenkul değerinin yüzde 75'ine kadar bankalar kredi veriyordu. Şu anda yüzde 1.21 oranında ve konut değerinin yüzde 20'sine kadar veriyor. Çoğu bankalar 200, 250 bin TL'den fazla vermiyor. Fazla alırsan,  faiz oranları yüzde 2'lere çıkıyor. Bunun da kimse altından kalkamıyor. Piyasanın durgun oluşunun en büyük nedeni bankalar. Merkez Bankası faizi yüzde 9'a indirdi. Bankalar yüzde 9'dan alıyor, yüzde 29'a veriyor. En çok parayı bankalar kazanıyor. Konut kredisinin önünün açılması ve eski sisteme dönülmesi lazım" diye konuştu.

'KUR KORUMALI SİSTEM ACİLEN KALDIRILMALI'

Merkez Bankası'nın faiz indirdiğini ancak bunun vatandaşa yansımadığını anlatan Akyüz, "Bankalar 300-400 kat fazla para kazanıyorlar. Faiz indiriminin vatandaşa yansıması için bankaların acilen konut kredisini eski düzene çekmeleri gerekir. Kamu bankaları bir ay öncesinde kadar 500 bin TL'ye kadar veriyorlardı, şimdi onlar da 250'den fazla vermiyor. Bu şekilde emlak piyasası sinek avlıyor. Bir de kur korumalı sistemin acilen kaldırılması gerekiyor. Bu devlete de zarar, ticarete de zarar. Millet suya sabuna dokunmadan parasını bankaya veriyor, 'nasıl olsa kur garantili' diyor. Yattığı yerden para kazanıyor ve parayı da piyasaya çıkarmıyor vatandaş" ifadelerini kullandı.