Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, il genelinde koronavirüsten kaynaklı ölüm sayılarının yüzde 90 oranında azaldığını söyledi. Aşılama oranında ciddi mesafe kat edildiğini belirten Karadeniz, birinci doz aşıda yüzde 90, ikinci doz aşıda ise yüzde 82'lik oranın aşıldığını kaydetti.

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, aşılama çalışmalarıyla birlikte korona ile mücadelede önemli bir mesafe kat edildiğini açıkladı. Ege TV'de Manisa'daki gelişmeleri değerlendiren Karadeniz, pandeminin yoğun olduğu dönümlere oranla hastanede yatan hasta sayısında yüzde 40, yoğun bakımda yatan sayısında ise yüzde 50'lik bir düşüş olduğunu ifade etti. Karadeniz, "Vefat sayılarında ise yüzde 90'lık bir düşüş var. Ancak bu durum bizi rehavete sürüklememeli. Yeni varyantlar çok hızlı bulaşıyor. Normal hayatımızda tedbirleri sürdürmemiz gerrekiyor. Aşılamamızı yaparsak, temel kurallara uyarsak bir daha o kısıtlamalara dönmeyiz diye düşünüyorum" dedi.

İLK DOZ AŞI ORANI YÜZDE 90

Şu anda birinci doz aşı oranının yüzde 90, ikinci dozda ise aşı oranın yüzde 82 gibi yüksek bir rakam olduğunu anlatan Karadeniz, "Üçüncü dozda da 300 bin rakamına ilerliyoruz. Manisa sürecin tamamında ilk 25, kimi zaman da ilk 10 il arasında yer aldı. Ayrıca aşı olmamış gebe sayısında İl Sağlık Müdürlüğü'nün çabalarıyla büyük bir mesafe kat edildi. Hamile vatandaşlarımızın önemli bir bölümü aşı oldu. Şu anda aşı olmamış gebe sayısı 7 bin 500 civarında. Öizim gönlümüzden geçen bu sayısın sıfıra düşmesi" diye konuştu.

HAFTALIK VAKA SAYISI 158

Öte yandan, Sağlık Bakanı Fahretttin Koca, 11-17 Aralık arasında, 100.000 kişi içinde bir haftalık toplam yeni Covid-19 vaka sayısılarını açıkladı. Buna göre, vaka sayısı her 100 bin kişide İstanbul'da 244,15, Ankara'da 144,10, İzmir'de 67,97 oldu. Manisa'da ise Manisa'nın her 100 bin kişide görülen haftalık vaka sayısı 158,35 olarak açıklandı.