Salihli’ye bağlı Caferbey Köyü sakinleri, kurulması gündemde olan çöp transfer istasyonu ile ilgili olarak tepkilerini dile getirmek için Kent Meydanında basın açıklaması düzenlediler. Seslerini Büyükşehir Belediyesi ve Salihli Belediyesine duyurmak için basın açıklaması düzenlediklerini belirten köy sakinleri, basın açıklamasının ardından halay çekerek tepkilerini dile getirdiler. Köy sakinleri, "Köy merasına yapılması gündemde olan çöp transfer istasyonu bir rant projesinin sonucudur. Belediye başkanı Zeki Kayda’yı ziyaret ettiğimizde yapılmayacak sözünü verdi. Seçim zamanı yine kesinlikle yapılmayacak sözünü verdi. Verdiği söz üzerine oy verdik. Ellerimiz kırılsaydı da oy vermeseydik" dedi.
    HERGÜN 175 TON ÇÖP GELECEK!
    Kayda'nın seçim sürecinde köye geldiğinde kadınlara bir kutu içersinde iğne, iplik hediye ettiğini belirten köylüler, "Bize siz ağzınızı dikin ve susun demek istediğini öğrendik. Yapılması plânlanan Çöp Transfer İstasyonun bulunduğu alan Köyün merası ve toplum sağlığı açısından da ciddi risk oluşturmaktadır. Proje hayata geçtiğinde her gün 175 ton çöp Ahmetli ve Salihli'den kamyonlarla köyümüze taşınacak. Oluşacak koku, hâkim rüzgâr yönü sebebiyle köye dolacak. Biz Zeki beyden verdiği sözlerin arkasında durmasını istiyoruz. Sağlığımız için, çocuklarımızın geleceği için çöp transfer istasyonu istemiyoruz”ifadelerini kullandılar.
    YARGI SÜRECİ BAŞLATILDI
    Salihli Çevre Derneği Başkanı Seçil Ege Değerli de köy merasına yapılması gündemde olan çöp transfer istasyonu projesinin iptali için Manisa Bölge İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulunarak yasal süreci başlattıklarını söyledi. Değerli, "Caferbey Köyü merası Manisa Büyük Şehir Belediyesi’ne ait Spil A.Ş’ye devredilmiş. Çöp Transfer Merkezi adı altında Biokütle Santrali kurulması için hazırlığı yapılıyor. Sorulunca, Salihli Belediyesi Büyükşehir Belediyesine, Büyükşehir Belediyesi Salihli Belediyesine atıyor sorumluluğu. Caferbey Köyü  merasına yapılması gündemde olan çöp transfer istasyonu projesinin iptali için benimle birlikte Av. Cem Saçaklıoğlu ve Ankara Barosu Avukatlarından Yıldıray Çılbın Manisa bölge İdare Mahkemesine başvuruda bulunarak yasal süreci başlattık" diye konuştu.