Manisa'da sahte içki operasyonu Manisa'da sahte içki operasyonu

Manisa, hızla büyüyen sanayisi ve aldığı büyük göçle artık kozmopolit şehirlerden biri. Özellikle kentin kenar mahalleleri, düzensiz göçle birlikte başta uyuşturucu olmak üzere birçok suç potansiyeli barındırmaya başladı. Uzmanlar, son yıllarda uyuşturucuya başlama yaşının 10’a kadar indiğine işaret ediyor. Manisa’da 12 yaşında örnekler var. Polis olağanüstü çapalar sarf etse de uyuşturucu ile mücadelenin ilk kuralı anne-babaların çocuklarına karşı ilgili olması.


Manisa Manşet Gazetesi, dünyanın en büyük sorunlarından biri olarak kabul edilen uyuşturucu konusunu Manisa ölçeğinde araştırdı. Yaşanan sorunun boyutunu, bu konudaki risk haritasını, ilgili kurumların verdiği mücadeleyi ve ailelerin neler yapması gerektiğini konunun uzmanlarıyla görüştü. Yaklaşık 1 hafta sürmesi planlanan haber dizisi ile okuyucuların hem bilgilendirilip hem de duyarlılıklarının artması hedeflenirken, konunun hassasiyeti nedeniyle bazı kaynakların gizli tutulması, verilen örneklerde de isimlerin açıklanmaması uygun görüldü.
12 YAŞINDA BİR KIZ ÇOCUĞU…
Uyuşturucu ile sağlıklı bir mücadele için öncelikli şart, anne babaların çocuklarını bilinçli ve düzenli şekilde takip etmesi. Evde ve okulda yalnızlığa itilmiş, şiddet gören çocuklar en büyük potansiyel. Özellikle parçalanmış aileler bu konuda daha dikkatli olmalı. Manisa’da 12 yaşında uyuşturucu kullanan bir kız çocuğu, rehberlik öğretmeninin dikkatiyle fark edildi. Yeşilay’ın kurduğu YEDAM Merkezi’nde profesyonel bir ekibin uzun uğraşları sonucu uyuşturucudan arındırıldı. Ancak unutmamak gerekiyor ki; başlamak çok kolay, kurtulmak çok zor.
UYUŞTURUCU TİCARETİNDE GEÇİŞ NOKTASI
12 yaşındaki bir kız çocuğunun uyuşturucu illetine nasıl başladığını, bundan nasıl kurtulduğunu bir sonraki yazımızda ayrıntılı olarak ele alacağız. Öncelikle Manisa’nın uyuşturucu kullanımı ve ticareti konusunda ne oranda risk altında olduğuna ilişkin verileri paylaşmak gerekiyor. Ege Bölgesi’nin en önemli kentlerinden biri olan Manisa, İstanbul-İzmir ve Ankara-İzmir güzergahında olması nedeniyle önemli bir kavşak. Ege Bölgesi’ndeki tatil yörelerinin önemli bir bölümüne de Manisa üzerinden gidilebiliyor. Bu konumu, yurt içindeki uyuşturucu ticaretinde kullanılan geçiş noktalarından biri olduğu anlamına geliyor.
MERKEZ VE BÜYÜK İLÇELERDE HERGÜN OPERASYON
Uzmanlar, Manisa’nın uluslararası uyuşturucu ticaretindeki güzergahlardan birinde olduğunu belirtiyor. Ortadoğu ülkelerinden gelip Ege Denizi üzerinden Avrupa’ya giden uyuşturucu maddelerin bir kısmı Manisa üzerinden geçirilmeye çalışılıyor. Ege Denizi’nden karşı kıyıya kaçak olarak geçen ‘mülteci botu’ görünümlü taşıtların bir bölümünde uyuşturucu maddeler olduğu ifade ediliyor. İl merkezindeki uyuşturucu trafiği, özellikle İstanbul ve Ankara yolları üzerinde kurulu bulunan Akhisar, Turgutlu ve Salihli’nin yanı sıra Alaşehir’de mevcut. Manisa Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, neredeyse her gün kent merkezinde ve saydığımız ilçelerde önemli operasyonlara imza atıyor.
BİR HAFTADA 7 BİN UYUŞTURUCU HAP, 99 ŞÜPHELİ
Emniyet’in başarısı rakamlara da yansıyor. Örneğin, 17-24 Ocak 2022 tarihleri arasındaki bir haftalık süreçte Manisa Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tam 67 operasyon yaptı. Bu operasyonlarda 7 bin 134 adet sentetik hap, 798 gram esrar, 180 gram metamfetamin, 17 gram bonzai ele geçirildi. Operasyonlarda 99 kişi gözaltına alındı, bunların 9’u tutuklandı. Her gün neredeyse 10 ayrı operasyon yapan Emniyet, suçluları adalete teslim ediyor. Ancak rakamlara bakıldığında her 100 kişiden 90’ı elini kolunu sallayarak adliyeden çıkıyor. Bunun en büyük nedeni, tutukluluk için gerekli olan tüm delillerin bir arada mahkemeye sunulamaması. Birçok uyuşturucu satıcısı, ‘sadece kullanıcı’ görüntüsü vererek çok az cezalarla yargılandığı için tutuklanmıyor.
UYUŞTURUCUYA KARŞI ‘UYUMA’ UYGULAMASI
Emniyet Genel Müdürlüğü, son yıllarda uyuşturucu ile mücadele için teknolojik gelişmelerden de yararlanıyor. Bu kapsamda hazırlanan UYUMA adlı akıllı telefon uygulamasıyla, tüm vatandaşlar şahit oldukları uyuşturucu ticareti veya kullanımını anında polise ihbar edebiliyor. Bu ihbarı yapan vatandaşın kimliği hiçbir suretle ifşa edilmiyor. Yapılan ihbar doğrultusunda acilen harekete geçen birimler, olaya çok hızlı bir şekilde müdahale etme imkanı buluyor. Ücretsiz uygulama cep telefonlarından kolay bir şekilde indirilip kullanılabiliyor.
‘EN İYİ NARKOTİK POLİSİ ANNE’ PROJESİ
Polisin uyuşturucuyu sorununu temelden çözme amacıyla başlattığı ‘En İyi Narkotik Polisi Anne’ projesi kapsamında ise annelere yönelik eğitim seminerleri veriliyor. Emniyetin yaptığı araştırmada, uyuşturucu kullanan çocukların annelerinin yüzde 91’inin çalışmayan kadınlardan oluştuğu ortaya çıkmış. Yani, annenin evde olması çocuğun kötü alışkanlıklara başlamaması için yeterli değil. Yapılması gereken çocuğa ilgi göstermek ve bilinçli şekilde onu kontrol etmek. Okullarda ve çeşitli kamu kurumlarında annelere yönelik verilen seminerlerde, çocuğun kötü alışkanlıklar ve bağımlılıklar edinmemesi için neler yapılması gerektiği uzmanlar tarafından anlatılıyor. Geçen yıl Manisa’da yaklaşık 10 bin anneye bu eğitim verildi. Hedef tüm annelere ulaşmak.
ÇETELERE MEKAN OLAN METRUK BİNALAR YIKILIYOR
Emniyet, kent merkezinde uyuşturucu çetelerin kullandığı mekanları da mercek altına almış durumda. Özellikle metruk binaları mesken tutan bu çeteler, ağlarına düşürdükleri çocukları bu mekanlara götürüyor ve adeta eğitiyor. Emniyet, kısa süre önce il genelinde uyuşturucu çetelerinin mekan olarak kullanma potansiyeline sahip 600 metruk binayı tespit etti. İlgili kurumlarla irtibata geçilerek bir kaçı hariç tümümün yıkılmasını sağladı.
NARKOTİK KÖPEKLER HARİKALAR YARATIYOR
Emniyetin uyuşturucu operasyonlarında en büyük yardımcıları narkotik köpekleri. Profesyonel kişiler tarafından eğitilen bu köpekler, yapılan operasyonlarda kısa sürede uyuşturucu maddeleri bulabiliyor. Şu an kullanılan üç köpekten Carlos adlı Belçika Malinois cinsi köpek, Ocak ayında en önemli yakalanma operasyonlarında görev alarak ‘Ayın köpeği’ unvanını aldı. Carlos, henüz 3 yaşında ve erkek. Carlos, uyuşturucu madde kokularına karşı duyarlılığı ve atikliğiyle operasyonların en gözde köpeklerinden biri.