Sarıgöl'de sağanak yağış pazarcı esnafını olumsuz etkiledi Sarıgöl'de sağanak yağış pazarcı esnafını olumsuz etkiledi

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, il genelindeki kurak bölgelerde tarımı geliştirmek için çiftçiye kuraklığa dayanıklı ürünler olan ayçiçeği, arpa ve tritikale  gibi ürünlerin tohumlarını hibe ettiklerini söyledi. Kurak bölgelerde bu şekilde tarımın teşvik edildiğini vurgulayan Öztürk, 17 ilçede hazır bulunan ekipleriyle çiftçinin her türlü sorununu gidermeye çalıştıklarını kaydetti.
BİNLERCE ÇİFTÇİYE TONLARCA HİBE DESTEĞİ
Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında il genelindeki kurak topraklarda da tarım yapılabilmesi için kuraklığa dayanıklı ürün çeşitlerinin yaygınlaştırılmasına çalıştıklarını söyledi. Kuraklık ve diğer olumsuz iklim koşulları nedeniyle verim düşüklüğü yaşayan bölgelerde çiftçiye ayçiçeği, arpa ve trikale olarak adlandırılan yem bitkisi tohumu dağıtıldığını anlatan Öztürk, bu kapsamda binlerce çiftçiye tonlarca hibe tohum verildiğini söyledi.
ERKEN UYARI SİSTEMİYLE ÖNLEMLER ALINIYOR
İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, "Tüm projelerimizi ilçe müdürlüklerinde arkadaşlarımız takip ediyor. 17 ilçede ziraat mühendislerimiz var. Ziraat mühendislerimiz sürekli sahada, devamlı hastalık ve zararlılarla ilgili takipleri de yaptılar. Biz zaten bu konuda çiftçilerine en iyi şekilde destek veren illerden biriyiz. Erken uyarı ve iklim istasyonlarımız, dijital kameralı tuzaklarımız var. Bunlar sayesinde hastalık ve zararlıların sahada takiplerini de yapıyoruz, teknolojiyi ve akıllı sistemleri kullanarak" dedi.