CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Diyanet'in okul öncesi Kur'an-ı Kerim eğitimiyle ilgili sözlerine açıklık getirdi. AK Parti kanadından gelen yoğun suçlamalara da cevap veren Özel, "Özgür Özel Kur'an'a laf ettiyse Kur’an çarpsın. ‘Özgür Özel Kur’an’a laf etti’ deyip iftira atan varsa onları çarpsın” dedi.
Türkiye son günlerde CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Diyanet’in okul öncesi eğitimle ilgili çalışması hakkında sarf ettiği sözleri tartışıyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirlerine maruz kalan Özel, yeni bir açıklamayla sözlerine açıklık getirdi. Özel “Özgür Özel Kur'an'a laf ettiyse Kur’an çarpsın. ‘Özgür Özel Kur’an’a laf etti’ deyip iftira atan varsa onları çarpsın. Bu kadar yalan olur mu?  Söylediğimiz şu; Bu ülkede eğitimi Milli Eğitim yapar. Diyanet İşleri okul öncesi eğitimi kuruyor. 3 yaşından sonra, 4 yaşında, 5 yaşında çocuklar için okul öncesi eğitim verecek. Tevhid-i Tedrisat var. Anayasada yazılı. Kaldıramazsın ve okul öncesi eğitim Diyanetin değil Mili Eğitimin işi. Benim söylediğim bu. Ne Özgür Özel ne Cumhuriyet Halk Partisi ne Kuran’a be Kuran’ın öğretilmesine karşı değil” diye konuştu.
ÖZGÜR ÖZEL NE DEMİŞTİ?
CHP'li Özgür Özel büyük tartışmalara neden olan ilk açıklamasında, "Diyanet okul öncesi eğitim birimleri kuruyor. Okul öncesi eğitim Diyanet'in işi mi Milli Eğitim'in işi mi? Çocukları bütün dünya nasıl yetiştiriyorsa öyle yetiştirmek varken bir Orta Çağ zihniyetine yönelmenin, bunu kurumsallaştırmaya çalışmanın ne bu Cumhuriyet'e ne bu millete faydası var; ne de Anayasa'ya uygunluğu var"  demişti.
ERDOĞAN: BEDELİNİ ÖDEYECEKLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özel’in sözleriyle ilgili yaptığı açıklamada, "Bre gafil! Asıl çağ dışı sensin! Senin zihniyetin. Asıl arkaik olan, asıl gerici olan, orta çağ karanlığında asıl debelenen, asıl senin gibi marjinal at gözlükleriyle bakanlardır. Şimdi ben buradan CHP Genel Başkanı'na soruyorum. Anayasal bir kurum olan Diyanet'in görevini hakkı ile yapmasından niçin gocunuyorsunuz? İstikbalimizin teminatı olan çocuklarımızın Kur'an'ı, peygamber efendimizin örnek hayatını, medeniyet değerlerimizi öğrenmesi sizi neden rahatsız ediyor? Artık cambazlığı bırakın. Sahtekarlığı bırakın. Yeri geldiği zaman, peygamberimize sahip çıkacaksınız, Kur'an'a sahip çıkacaksınız, yeri geldiği zaman da ağzınızda dilinizde hangi kusmuk varsa onu kusacaksınız. CHP Genel Başkanı, bu skandalı karanlıkta ıslık çalarak geçiştiremez. Bunun bedelini ödeyecek" ifadelerini kullanmıştı.