Reklamı Geç
grand
Manisa
07 Aralık, 2023, Perşembe
 • DOLAR
  27.50
 • EURO
  28.83
 • ALTIN
  1612.6
 • BIST
  8486.96
 • BTC
  27623.550$

PARKİNSONDA GÖZDEN KAÇANLAR

21 Temmuz 2022, Perşembe 15:16

Söz Parkinson’dan açılmışken, Parkinson hastalarında unutulabilen sorunları ele almak istedim.

Dünyada ve ülkemizde oldukça sık olan Parkinson hastalığının ana belirtileri ellerde ve bazen ayaklarda titreme ve hareketlerde yavaşlamadır. Bu bulgular kişilerin yaşam kalitelerini olumsuz etkiler. Parkinson hastalığı genç yaşlarda da görülebildiğinden, özellikle çalışan kesim doktorlarına en çok bu sıkıntılarını anlatmakta.

Oysa her zaman dile getirilmeyen, bazen de bizim sormayı unuttuğumuz önemli sıkıntılar değişen derecede hemen her hastada görülmekte.

Bellek problemleri özellikle ileri yaş Parkinsonlularda ciddi bir sorun ve bazen bunamaya dek evrilebilmekte. Kabızlık, uyku bozuklukları, denge problemleri, depresyon, yorgunluk, kimi zaman halüsinasyonlar ( Gerçekte var olmayan şeyler duyma ya da görme) Parkinson hastalarında oldukça sık ve tüm bu bulgular için de ayrı tedavilerin uygulanması gerekiyor.

Parkinson hastalığı sadece titreme ve yavaşlamadan ibaret değildir, hastaların yaşadıkları tüm sorunları takipli doktorlarına çekinmeden anlatmaları, kuşkusuz ki daha kaliteli bir yaşama kavuşmalarına yardımcı olacaktır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.