Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen Meyveciliği Geliştirme Projeleri yüzleri güldürmeye devam ediyor. Proje kapsamında Salihli İlçesindeki 45 üreticiye toplamda 12 bin adet incir fidanı dağıtımı yapıldı. Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk; “Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğümüz 8 bin adetlik karalop incir dağıtım projesinde 80 bin TL’lik bütçenin yüzde 25’i vatandaş katkı payı ile yüzde 75’i ise Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilmiştir” dedi. Öztürk, Manisa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın (YİKOB) kaynak ayırdığı diğer projede ise 40 üreticiye 4 bin adet incir fidanı temin edildiğini, 40 bin TL’lik bütçenin yüzde 25’inin vatandaş, yüzde 75’inin ise Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından finanse edildiğini söyledi.

SELENDİ’DE ANTEP FISTIĞI ÜRETİLECEK

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, çiftçiye destek projeleri çerçevesinde Selendi'de de 45 üreticiye Atlantik Çeşidi Menegiç Çöğürü dağıtımı gerçekleştirildi. Bölge ekolojisine uyum sağlamış ve doğal olarak bölgede yetişmekte olan menengiç ağaçlarının katma değeri yüksek çeşitlerden biri olan antep fıstığı ile aşılanması ve bu yabani ağaçların ve atıl durumdaki arazilerin tarıma kazandırılması yönündeki çalışmaların hızla sürdüğünü belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Öztürk, “Bu çalışmada da, Manisa Büyükşehir Belediyesi kaynaklı Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında Selendi ve Demirci İlçelerimizde toplamda 88 üreticimize 18 bin adet Menengiç Çöğürü dağıtımı yapıyoruz. Proje bütçesi toplamda 145 bin TL olup bunun yüzde 25’i vatandaş katkı payı olarak toplanmış, yüzde 75’i ise yine Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilmiştir” diye konuştu. Öztürk, menengiç türlerinin bölgeye adaptasyonu olması yönündeki avantajdan faydalanarak yapılacak çöğür dikimi sonrasında, aşılama çalışmalarının yine İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri ile bölge halkı işbirliğinde organize edileceğini ifade etti.

ÜRETİCİYE 2 BİN 400 KÜÇÜKBAŞ HAYVAN

Tarım Bakanlığı, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Zafer Kalkınma Ajansı gibi kurumların desteğiyle il genelinde birçok proje yürüten Tarım ve Orman Müdürlüğü bu kapsamda küçükbaş hayvandan arı kovanına kadar bir çok alanda çiftçiye desteğini sürdürüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Üreticilerin Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği doğrultusunda, Manisalı çiftçilere toplam 2 bin 400 adet damızlık küçükbaş hayvan dağıtımı devam ediyor. Hayvanlar yüzde çeşitli oranlarda hibeli olarak dağıtılıyor. Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamında Manisa çiftçisine 308 projede 84 milyon TL hibe yapıldığı belirtildi. Bu projelerde 3 bin 338 kişi istihdam edildi.