Akhisar’ın yolları büyükşehir tarafından asfaltlanıyor Akhisar’ın yolları büyükşehir tarafından asfaltlanıyor

Türkiye'nin en önemli tarım ve sanayi kentlerinden biri olan Manisa, il merkezi olarak sosyo-ekonomik gelişmişlik konusunda ilerleme sağlerken, kırsaldaki ilçelerde aynı başarıyı gösteremiyor. Manisa kent merkezi, gelişmişlik konusunda 10 yıl öncesine göre 2 basamak atlayarak 23. sıraya yükselirken, Yunusemre dışındaki hiçbir ilçesi ilk 100 ilçe arasında yer alamadı.

MANİSA EN GELİŞMİŞ 23. İL

Devlet Planlama  Teşkilatı (DPT), çeşitli veriler ışığında il ve ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeylerini düzenli olarak ölçüyor. Manisa Valiliği'nin hazırladığı son Sayılarla Manisa Raporu'na yansıyan DPT verilerine göre, 10 yıl öncesinde gelişmişlik sıralamasında 25. olan kent merkezi, son verilere göre bu konuda 23. sıraya yükseldi. Manisa, gelişmişlik sıralamasında bu süre zarfında komşusu Balıkesir'i ve Mersin'i geride bıraktı. 10 yıl önceki listede henüz ilçe olmadığı için yer almayan Yunusemre, güncel verilere göre Türkiye'nin en gelişmiş 63. ilçesi.

EN GERİ KALAN İLÇE SELENDİ

DPT verilerine göre, Türkiye’nin en gelişmiş ilçeleri sıralamasında ilk 100'de Yunusemre dışında Manisa ilçesi bulunmuyor. Manisa'nın diğer merkez ilçesi Şehzadeler en gelişmiş 171'inci ilçe konumunda. Kırsal ilçelerin neredeyse tamamında son 10 yılda gerileme var. Bu süre zarfında Turgutlu 82'ncilikten 189'unculuğa, Akhisar 178'incilikten 184'üncülüğe, Salihli 136'ncılıktan 202'inciliğe, Alaşehir 284'üncülükten 362'inciliğe, Soma ise 117'ncilikten 150'nciliğe geriledi. Manisa'nın en geri kalmış ilçeleri ise 584'üncü sıradaki Gölmarmara ile 621'inci sıradaki Selendi.