Şehir          Öğrenci Bileti                        Ekmek

İzmir          2.54 TL (Şehir-Kampüs)       3 TL-300 Gram (Halk Ekmek)

Balıkesir    2.8 TL (Şehir-Kampüs)                   4 TL- 300 Gr. (Halk Ekmek)

Kütahya     2 TL (Şehir-Kampüs)             3.5 TL-230 Gr. (Halk Ekmek)       

Farkındalık oluşturmak için Manisa'dan yola çıktı Farkındalık oluşturmak için Manisa'dan yola çıktı

Denizli       3.90 TL (Şehir-Kampüs)       4 TL- 210 Gr. (Halk Ekmek Yok)

Uşak          5 TL (Şehir-Kampüs)             2 TL-270 Gr. (Halk Ekmek)

Aydın         5 TL (Şehir-Kampüs)             4  TL-210 Gr. (Halk Ekmek)

Manisa      5.5 TL (Şehir-Kampüs)         5 TL- 200 Gr. (Halk Ekmek yok)

Manisa'da ekmek fiyatları önceki günden itibaren 5 TL'ye yükseldi. Toplu ulaşım ise öğrencilerde 4.5 TL, tam biletlerde 7.5 TL olarak uygulanıyor. Kent yaşamındaki en temel iki gider kalemi, komşu 6 ilin tamamından pahalı. Vatandaş haklı olarak soruyor: "Manisa'da yaşamak neden bu kadar pahalı?"

Özellikle üniversite öğrencileri için kentleri cazip kılan temel etkenlerden biri olan 'ucuz hayat', Manisa'da her gün geçerliliğini yitiriyor. Tarım merkezi olması nedeniyle meyve-sebze fiyatlarında belirli oranda ucuz olsa da, temel gider başlıkları konusunda Türkiye'nin en pahalı illerinden biri haline geldi. Bir vatandaşın neredeyse her gün kullandığı ekmek ve toplu ulaşım fiyatları konusunda komşu 6 il ile karşılaştırıldığında, en pahalı kentin Manisa olduğu ortaya  çıkıyor. İzmir, Aydın, Denizli, Balıkesir, Kütahya, Uşak ve Balısekir ekmek ve toplu ulaşımda Manisa'dan çok daha ucuz şehirler.

İZMİR, MANİSA'DAN DAHA UCUZ

Türkiye'nin en büyük 3. şehri olan İzmir'de 210 gramlık ekmek, halk ekmek büfelerinde 3 TL. Manisa'da belediyeler halk ekmek üretmediği için dar gelirli vatandaşların ve üniversite öğrencilerinin 5 TL'nin altında ekmek bulması zor. İzmir'de toplu ulaşımda öğrenci biniş ücretleri 2.54 TL iken Manisa'da 4.5 TL. Üniversite öğrencilerinin çok büyük bölümünün kullandığı Şehir Merkezi-Kampüs arası öğrenci bileti ise 5.5 TL. Öğrenciler kampüse giden belediye otobüslerine Kütahya'da 2 TL, Balıkesir'de 2.8 TL, Denizli'de 3.90 TL, Uşak ve Aydın ise 5 TL ödüyor.

BELEDİYELER NEDEN HALK EKMEK ÜRETMEZ?

Manisa Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, sosyal belediyeciliğin temel kurallarından biri olan ucuz ekmek ve ucuz ulaşım konusunda beklenen çalışmaları yapmıyor. Bu durum dar gelirli aileleri ve öğrencileri zorlarken, kentin cazibesine de olumsuz etki yapıyor. Yanıbaşındaki İzmir'de belediyeler halk ekmek uygulamasıyla vatandaşa 3 TL'ye ekmek alma imkanı verirken, Manisa'ya göre daha uzun güzergahları bulunan toplu ulaşım araçlarında bir öğrenci 2.54 TL'ye seyahat edebiliyor. Ayrıca toplu ulaşımda kullanılan abonman sistemiyle belediye otabüslerine biniş ücreti mevcut fiyatların çok daha altına da inebiliyor.

BALIKESİR'DE 300 GRAMLIK EKMEK 4 TL

Kuzey komşu Balıkesir'de önemli sosyal belediyecilik uygulamaları mevcut. Halen 300 gramlık halk ekmek 4 TL'ye satılırken, öğrenciler şehir merkezi ile üniversite kampüsü arasındaki mesafeyi toplu ulaşımla 2.8 TL karşılığında gidebiliyor. Kütahya'da da vatandaşlar 230 gramlık halk ekmeği 3.5 TL'ye tüketebilirken, öğrenciler kent merkezinden üniversite kampüsüne sadece 2 TL'ye gidiyor. Bir diğer komşu il Denizli'de son düzenlemeyle öğrenci toplu ulaşım bilet fiyatı 3.90 TL'ye çıkarken, halk ekmek 3 TL'ye satışa sunuluyor. Aydın'da halk ekmek 4 TL'den satılırken, öğrenci toplu ulaşım fiyatı 5 TL. Uşak'ta ise 270 gramlık halk ekmek 2 TL'den satılıyor, öğrenci bilet fiyatı 5 TL olarak uygulanıyor.