Yaklaşık 2 yıldır ekonomiyi olumsuz etkileyen pandemi süreci, Manisa'da sanayi sektöründe neredeyse hissedilmedi. Esnaf devlet yardımlarıyla ayakta durmaya çalışırken, Manisa sanayisi istihdam ve ihracat rakamlarında önemli artışlar yaşadı. Aralık ayı itibariyle 4.7 milyarı bulan ihracat rakamlarının yıl sonu itibariyle 5 milyar doları aşarak rekor kırması bekleniyor.

İHRACAT 5 MİLYAR DOLARA KOŞUYOR

Manisa’da geçen yıl 235 bin olan sigortalı çalışan sayısı bu yıl Kasım ayı itibariyle 329 bine çıktı. Yaşanan yüzde 15'lik istihdam artışını, önemli oranda sanayi kuruluşlarının üretim artışı sağladı. Pandemi dönemini diğer sektörlerin aksine daha fazla üretim ve iracatla avantaja çeviren Manisa sanayisi, geçen yıl 12 aylık süreçte 4 milyar 180 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken, bu yılın ilk 10 ayında ihracatını 4 milyar 770 milyon dolara çıkardı. Yıl sonu itibariyle 5 milyar doların aşılması ve bu alanda rekor kırılması bekleniyor. Geçen yıl ihracatta Türkiye 8. olan Manisa, bu yıl listede bir basamak atlayarak 7.'liğe yükseldi.

DEV OTOMOTİV YATIRIMI GELİYOR

Dünyanın en uygun sanayi alanlarından biri olarak kabul edilen Manisa, önümüzdeki günlerde çok önemli bir yatırıma daha kavuşmaya hazırlanıyor. Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, daha önce Alman otomobil devi Wolksvagen'in kurmayı düşündüğü fabrika için ayrılan 4 bin dönümlük alanda, bu şirketin yatırımdan vazgeçmesi üzerine benzer büyüklükte yeni bir yatırımın gündeme geldiğini söyledi. Karadeniz, "Wolksvagen'in yatırımına alternatif, yeni nesil otomobillere yönelik bir çalışma var. Otomotiv sektörü açısından önemli bir yatırım olacak. Bu iş netleşinceye kadar ticari bir sır olarak kalmalı. Yapıldığında güzel bir proje olduğu görülecek" dedi.