Henüz 2 yaşında iken geçirdiği havale nedeniyle 30 yıldır yürüyemeyen Sedat Şık (32) adlı fiziksel ve zihinsel engelli genç, Manisa'da vatandaşların maddi destekleriyle ameliyat olup sağlığına kavuştu. Şimdilerde Manisa sokaklarını yürüyerek gezen genç Sedat, geçimini kağıt mendil satarak sağlıyor.

Küçük yaşta geçirdiği havale nedeniyle yürüyemeyen Sedat Şık adlı fiziksel ve zihinsel engelli genç, Manisa Valiliğinin organizasyonu ve halkın maddi destekleriyle ameliyat olup sağlığına kavuştu. Ankara'da görev yapan estetik ve plastik cerrahi uzmanı Dr. Engin Işık, elleri ve ayakları ters olan Şık'ın ayaklarını ilk ameliyatta düzeltti. Şimdilerde Manisa sokaklarını gezerek mendil satan Sedat Şık, hayatından çok mutlu. Sedat Şık'ın elleri de ileri tarihteki bir ameliyatla düzeltilecek. Bunun için de yardım kampanyası düzenleniyor.

AYAĞI NORMAL GÖRÜNÜME KAVUŞTU

Düzce’de 4.1 büyüklüğünde deprem Düzce’de 4.1 büyüklüğünde deprem

Sağ ayağı ve eli eğrilen, zihinsel engeli gelişen Şık, bu nedenle eğitimine devam edemedi. Ailesinin geçimine katkı sağlamak için mendil ve yara bandı satan Şık, ayağındaki eğrilik nedeniyle yaz kış giydiği terliklerle tanındı. 30 Ekim 2020'deki deprem sonrası depremzedelere yardım için Manisa'dan topladığı yara bantlarını İzmir'e götürmesiyle de gündeme gelen Şık'ın eli ve ayağındaki eğriliğin ameliyatla düzeltilmesi için Manisa Vali Yardımcısı Mevlüt Özmen öncülüğünde kampanya başlatıldı. Şık, toplanan parayla Ankara'daki özel bir hastanede ameliyat edildi. Başarılı bir operasyonun ardından ayağı normal görünümüne kavuşan Şık, artık düz ayaklarıyla yürüyebiliyor.

ELLERİ İÇİN DE AMELİYAT OLACAK

Daha önce tekerlekli sandalyesiyle veya sürünerek sokaklarda gezebilen Sedat Şık, artık biraz ağır da olsa yürüyerek geziyor, her zamanki işi olan mendil satıcılığı yapıyor. Sempatik ve güler yüzlü kişiliğiyle tanınan Sedat'ın yeni halini gören Manisalılar onu teprik ediyor. Yıllardır el ve ayaklarının ters olması nedeniyle yürüyemediğini ancak başarılı ameliyatla yürüyebildiğini ve çok mutlu olduğunu belirten Sedat, "Çok mutluyum. Artık yürüyebiliyorum. İnşallah elim için de ameliyat olacağım. Şu anda bunun için para toplanıyor" dedi.