Yaklaşan seçim öncesi siyasette hareketle günler yaşanırken, yeni kurulan 4 önemli parti, Manisa'da il başkanlığı koltuğunu kadınlara emanet etti. DEVA, Gelecek, Memleket ve Adalet Partisi'nin genel başkanları, il başkanlığı için kadınları tercih etmesi, önümüzdeki süreçte kentte kadınların daha aktif olacağını gösteriyor. Kadın başkanlar ise siyasetin dilini de tarzını da değiştirmeyi vaat ediyor.

         Türkiye 2023 genel seçimlerine hazırlanırken, partiler pandeminin de gündemden kalkmasıyla birlikte çalışmalarını yoğunlaştırdı. Manisa'da Ramazan ayında iftar programlarında vatandaşlarla bir araya gelen il ve ilçe siyasetçileri, bayram sonrası gün boyu sokaklarda seçim çalışmaları yürütecek. Manisa'da son dönemde 4 önemli partinin il başkanlığına kadınlar seçildi. DEVA Partisi İl Başkanı Cansın Tunçdirek, Gelecek Partisi il Başkanı Nurten Onultmak, Memleket Partisi İl Başkanı Gülnur Efe ve Adalet Partisi il Başkanı Şule Çimtosun Manisa siyasetinin yeni yüzleri oldu.

         KADINLAR SİYASETİN ÜSLUBUNU DÜZELTECEK
         Manisa'nın kadın siyasetçileri, kendilerine verilen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getireceklerini vurgularken, siyasette kadınların daha fazla yer almasının sorunların çözümünü de kolaylaştıracağını belirtiyor. DEVA Partisi İl Başkanı Cansın Tunçdirek, partisinin kadınlara verdiği önemin genel merkez ve taşra teşkilatlarında çok sayıda kadına görev vermesiyle ortaya çıktığını belirtti. Tunçdirek, "Manisa'da kadın il başkanı olmak hem çok keyifli, hem de onur verici bir görev. Kadınlar olarak siyasete yeni bir anlayış getiriyoruz. Biz siyasette daha fazla yer aldıkça erkek siyasetçiler de üsluplarını ve tarzlarını düzeltiyor" dedi.

         GELECEĞİ KADINLAR VE GENÇLER KURTARACAK
         Kadının olduğu ortamda kavgaların daha az, diyalogun ve çözümlerin ise daha fazla olacağını anlatan Tunçdirek, "Siyasete kadın eli değmesi çok önemli. Mutfaktan en iyi biz anlarız, eğitimden en iyi biz anlarız; tüm sorunların merkezindeyiz. Kadınlar toplumdaki tüm sorunları birebir yaşayan ve bunu en asgaride tutmaya çalışan bireylerdir. Geleceği  kurtaracaksa kadınlar ve gençler kurtaracak. Biz üstlendiğimiz sorumluluklar ve aldığımız görevlerle tüm kadınları cesaretlendiriyoruz. Herkese örnek olarak çalışacağız ve inşallah başarılı olacağız" diye konuştu.

         KADINLAR SİYASETTE DAHA ÇOK YER ALMALI
         Gelecek Partisi İl Başkanı Nurten Onultmak ise Türkiye'de kadın nüfusunun yüzde 51 olduğuna, buna karşılık temsilde bu oranın çok düştüğüne dikkat çekti. İYİ Parti'nin bir kadın genel başkan liderliğinde iyi bir ivme yakaladığını anlatan Onultmak, "Kadınların siyasete dokunması yeni bir tarz getirecek. Manisa'da aynı kulvarda görev yapan tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Kadın il başkanı sayısının artmasından mutluyum. Bu güne kadar siyasette çoğunlukla kadınlara gölge siyaset yaptırıldı. Ben Gelecek Partisi'nde 8. kadın il başkanıyım. Sayın Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu'nun kadınlara gösterdiği bu teveccüh ve güveni boşa çıkarmamak için diğer meslektaşlarımızdan çok daha fazla çaba sarfediyoruz" ifadelerini kullandı.

         HAYATIN YÜKÜNÜ KADINLAR ÇEKİYOR
         Genel seçimlerin zor ve sürprizlere gebe bir seçim olacağını, seçimin kaderini ise kadınların ve gençlerin belirleyeceğini kaydeden Onultmak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu anda maalesef seçimden çok geçim derdi var herkeste. Seçim atmosferine girmeden siyasi partilerin gücü tam ortaya çıkmaz. Merkez sağda olmamızın avantajı olacak. Bu seçimin kaderini belirleyecek iki kesim var. Birincisi z kuşağı; 5.4 milyon seçmen ve kadın seçmen. Çünkü hayatın yükünü kadınlar çekiyor, evde tencereyi kadın kaynatıyor ama maalesef tencereler kaynamıyor."