İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak’ın öncülüğünde yapılan çalışmalarla Manisa Sarayı'nın bugüne ulaşabilen tek yapısı olan Fatih Kulesi ve Saruhan Bey tarafından yaptırılan Fetih Mescidi günümüze kazandırılıyor. Ayrıca Vali Konağı olarak hizmet veren tarihi yapı kent müzesine dönüştürülecek.

Manisa, kentin tarihi ve kültürel dokusunun ön plana çıkarılması konusunda birçok yatırımın yapıldığı dönemlerden birini yaşıyor. İl Kültür Turizm Müdürü İbrahim Sudak’ın öncülüğünde Valilik, belediyeler ve çeşitli kurumların işbirliğiyle bazı önemli tarihi yapılar yeniden gün yüzüne çıkarılıyor. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, Osmanlı Döneminde ise şehzadelerin yetiştiği önemli merkezlerden biri olarak hizmet vermiş olan Manisa’da, kısa süre içerisinde kentin çok önemli tarihi zenginliklerinden olan Fatih Kulesi ve Saruhan Bey tarafından yaptırılan Fetih Mescidi gün yüzüne çıkacak.

FATİH KULESİ 2023'TE TAMAMLANACAK

Osmanlı döneminde Saray-ı Amire olarak adlandırılan ve Topkapı Sarayı'ndan sonra Osmanlı'nın Anadolu'da yaptırdığı 'en büyük saray' olarak bilinen Manisa Sarayı'nın bugüne ulaşabilen tek yapısı olan Fatih Kulesi’nde restorasyon çalışmaları sürüyor. Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, restorasyon çalışmalarıyla ilgili daha önce yaptığı açıklamada Fatih Kulesi restorasyonun 2 milyon 611 bin TL’ye mal olacağını belirterek, "Yapının raspa ve söküm çalışmaları, Kasım 2021 tarihinde ilgili uzmanların denetimi ile başladı. Hali hazırda sıvaların çıkarılmasından sonra ortaya çıkan yeni bulgular mevcut proje üzerine işlenerek, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu onayına sunulacak. Restorasyon çalışmalarının 2023 yılının başında tamamlanması planlanıyor. Restorasyon çalışmalarının akabinde ise onaylı projelere bağlı olarak yapının zemin katı Hilali Ahmer-Türk Kızılayı'nı, üst katları ise Saray-ı Amire'nin anlatıldığı müzeyi oluşturacak" açıklamasında bulunmuştu.

FETİH MESCİDİ ESKİ GÖRÜNÜMÜNE KAVUŞACAK

Manisalıların ‘Hacet Dede Türbesi’ olarak bildiği ancak yapılan araştırmalar ile Manisa’nın fethinden sonra Saruhan Bey tarafından yaptırılan Fetih Mescidi olduğu belirlenen tarihi yapı da Şehzadeler Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle restore ediliyor. Yakın zamanda müjdeyi Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ve İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak birlikte vermişti. Çelik, önceki gün konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Manisa’nın fethinden sonra Saruhan bey tarafından yaptırılan Fetih Mescidi’nin restorasyonu için ihale gerçekleştirildi, yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. Şu anda şantiye kurma çalışmaları yapılıyor. Tamamlandıktan sonra restorasyon çalışmaları başlayacak” ifadelerini kullandı.

VALİ KONAĞI, KENT MÜZESİ OLACAK

1931 yılında yapılan ve uzun yıllar Vali Konağı olarak hizmet veren tarihi yapı ise kısa süre içinde Kent Müzesi olarak hizmet vermeye başlayacak. Çalışmalarla ilgili bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak “Restorasyon çalışmalarına başladığımız Vali Konağımızın şehrimize, Manisalılara ve şehrimizi ziyaret edenlere hizmet edecek Manisa Şehir Müzesi’ne dönüşümü sağlanacak. Müzemizde özellikle küllerinden yeniden doğan Manisa’yı anlatmayı hedefliyoruz. Cumhuriyetin ilk yılları ile birlikte Manisa yangını, şehrin yeniden imarı, kurum ve kuruluşları, eğitim ve kültür hayatı gibi konuların işleneceği yapıda, ayrıca ‘Kent Belleği’ çalışmalarının çekirdeğini oluşturacak bir bölüm de oluşturmayı hedefliyoruz” demişti.