Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Manisa genelinde 113 kamu binasının depreme karşı güçlendirildiğini açıkladı. Kurum, talep edilen tüm kurum binalarıyla ilgili deprem analiz ve güçlendirme çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Geçen hafta Manisa'da da şiddetli şekilde hissedilen İzmir merkezli 4.9 şiddetindeki deprem, çok sayıda fay hattı barındıran şehzadeler kentindeki 'deprem riski gerçeği'ni bir kez daha gündeme getirdi. Tarihte önemli depremler ve yıkımlar yaşayan ancak 1960'lı yıllardan itibaren düzensiz şehirleşmenin önüne geçilemediği Manisa'da, kapsamlı bir kentsel dönüşüm de bir türlü gerçekleştirilemiyor. Uzmanlar, 6 ve üzerindeki bir şiddette yaşanacak bir depremin Manisa için yıkıcı olacağını vurguluyor.

Salihli’de Köy Yaşam Merkezleri hizmete başladı Salihli’de Köy Yaşam Merkezleri hizmete başladı

İSTEYEN KURUMA DESTEK VERİLİYOR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Manisa genelinde 113 kamu binasının depreme karşı güçlendirildiğini açıkladı. AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi'nin konuyla ilgili soru önergesini cevlayan Kurum, "Manisa ilinde bugüne kadar toplam 113 adet kamu binasında (153 bin 818 metrekare) deprem dayanımlarının belirlenmesi ve gerektiğinde güçlendirme projelerinin hazırlanması çalışmaları Bakanlığımız koordinasyonunda yapılmış olup, halen kurumlar tarafından talep edildiği takdirde Bakanlığımızca bu çalışmalar yürütülmektedir" dedi.

GÜÇLENDİRME YURT ÇAPINDA SÜRÜYOR

Bakanlık tarafından 12 Haziran 2003 tarih ve 416 sayılı genelge ile bütün kamu kuruluşlarına binaların depreme karşı rehabilitasyonu için gerekli ödeneklerin birim maliyetleri iletilerek, bu ödeneklerin Bakanlık bütçesine aktarılması durumunda depreme karşı inceleme ve gerekiyorsa güçlendirme çalışmalarının yürütülebileceğinin bildirildiğini hatırlatan Kurum, "Bu genelgemizi takiben Sağlık Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Kredi ve Yurtlar Kurumu vb. kamu kurumları tarafından gelen talepler üzerine adı geçen kurumlara ait binalara yönelik güçlendirme çalışmaları yurt çapında yürütülmüştür" ifadelerini kullandı.

MANİSA'YA YENİ ÇEVRE İL MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI

Bazı kamu kurum ve kuruluşları da geçen zaman içerisinde bakanlık dışında kendi bünyelerinde veya valilikler kanalıyla deprem inceleme çalışmaları yürüttüğüne işaret eden Bakan Kurum, cevapta "Manisa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz hizmet binasına Bakanlığımız personellerince risk analizi yapılmış olup; sonucunda mevcut bina riskli olarak kabul edildiğinden yıkılarak yerine yapılacak yeni hizmet binasına ilişkin ihale hazırlık çalışmaları devam etmektedir" bilgisine yer verdi.

MANİSA SİVİL SAVUNMA PLANI HAZIR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Manisa'da yürütülen olası bir depreme hazırlık konusundaki çalışmaları şöyle anlattı: "Manisa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz tarafından 16.04.2014 tarihinde Sivil Savunma Planı hazırlanmıştır. Akabinde 28.06.2021 tarihinde sivil savunma plam güncellenmiş ve 02.07.2021 tarihinde AFAD İl Müdürlüğü tarafından onaylanmıştır. Aynı zamanda 07.12.2021 tarihinde acil durum eylem planı hazırlanarak; Manisa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz tarafından onaylanarak yürürlüğe girmiştir.

PERSONELE GEREKLİ EĞİTİMLER VERİLDİ

Manisa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüzde öncelikli olarak kurtarılacak evrak vb. tespit edilmiş olup; acil bir durumda binamızdan çıkışlarının sağlıklı ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi için bina krokileri uygun yerlere asılmıştır. Olumsuz durumlar için yangın, ilkyardım söndürme ekipleri oluşturulmuş; ilgili personele gerekli eğitimler aldırılmıştır. Manisa İlinde Tapu ve Kadastro III. (İzmir) Bölge Müdürlüğünce Sivil Savunma Hizmetleri ile Afet ve Acil Durum İrtibat Merkezi faaliyetleri yürütülmektedir. Ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) tehlikelere dair görev yönergesi gereğince Bölge Müdürlüğü ve bağlı birimlerince uygulanmak üzere talimat hazırlanmıştır.