Manisa Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçedeki sürücü kurslarına yönelik 2022 Değerlendirme Toplantısı yapıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş: ‘’Sürücü kurslarının ciddi çalışmaları sonucu trafik kazalarında azalmalar oldu. 2023 yılında sürücü kurs ücreti 5 bin 620 olarak belirlendi” dedi.

Bucalı miniklere tiyatro şöleni Bucalı miniklere tiyatro şöleni

Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sürücü kurslarına yönelik durum değerlendirme toplantısına Pilot Sürücü Kursu sahibi Osman Şaylağ ev sahipliğinde yapıldı. Yapılan toplantıda 2022 yılına dair değerlendirmeler ile 2023 yılı için istek ve öneriler alındı. Programa Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş, Milli Eğitim Şube Müdürü Üçler Yıldırım ve ilçedeki 11 sürücü kursunun yöneticileri katıldı.

YENİ KURS ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş Manisa Valiliği komisyon üyeleri tarafından 2023 sürücü kurs ücretinin 5 bin 620 olarak belirlendiğini ifade ederek, “Bir sınavda 200 aday sınava girerken şimdi sınava ortalama olarak bin aday  giriyor. Manisa Valiliği komisyon üyeleri 2023 sürücü kurs ücretini 5 bin 620 olarak belirledi.  Son zamanlarda  bazı adaylarımız nüfus idaresine gidip  ehliyetlerini almak için müracaat ettiklerinde fotoğrafla sistemdekinin örtüşmediğini belirtiyorlar. Biz de bunları incelemeye ve soruşturmaya dökmek zorunda kalıyoruz. Nüfus müdürümüzle de bire bir görüştük, şu ana kadar 10’a yakın bu türlü olay geldi. Fotoğrafları eşleşmeyenlerin biri uygun çıkmadı. Onun dışındakilerde bir problem yok. Ama nüfus müdürümüzün söylediği şey, fotoğraflar ya biometrik değil ya da güncel değil. Süreç itibariyle onlara birinci derecede dikkat edelim’’ dedi.

SÜRÜCÜ KURSU İÇİN USTA ÖĞRETİCİ KURSU AÇILDI

Halk Eğitim Merkezlerinde bu yıl sürücü kurslarında usta öğreticilerin çalışmalarına yönelik de kurs açtıklarını belirten Demirtaş, “Direksiyon usta öğreticisine ihtiyaç varsa halk eğitimde kurslarımız devam ediyor. Bu kursu ziyaret edip bir talebiniz varsa aktarabilirsiniz. Kursta eğitim alan arkadaşlara tavsiyelerde bulunup ‘Gidip kurslara CV verebilirsiniz, çalışabilirsiniz’ diyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

TRAFİK KAZALARINDA AZALMA

Sürücü kurslarının ciddi çalışmaları sonucu trafik kazalarının azaldığını da söyleyen Yıldıray Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Amacımız Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılında öncelikle son on yılda sürücü kurslarımızın ciddi çalışması sonrasında trafik kazalarında ciddi oranda bir azalma oldu. Bu konunun en önemli etkisi göstergesi de son yıllardaki sürücü eğitimlerinde verilen ve sınavlardaki ciddiyetten kaynaklanıyor yani hem sizler bu işi son derece iyi bir şekilde yapıyorsunuz  alanınızdasınız .Yani Milli Eğitim Bakanlığı olarak bakanlık temsilcisi olarak İlçe Milli Eğitim müdürlükleri olarak bizlerde sınavlarda en azami derecede bunları takip ediyoruz.. Yani bir yerde bir aksilik varsa bir aşmaz varsa bunları idare olarak bizlerde çözmekle  yükümlüyüz. Bildiğiniz gibi ilk başladığımızda şehzadelerle aynı  sınav güzergahını aynı yeri kullanıyordu. Yaklaşık 7-8 aydır ayırdık sınavlarımız hem daha kalabalık olmayan bir yerde daha rahat bir şekilde devam ediyor. Dolayısıyla bu hizmeti bu eğitimi bu birlikteliği hep birlikte devam ettireceğiz.  Katılımlarınız nedeniyle hem usta öğreticilerimize hem de . trafik açısından kazandırdığınız adaylar açısından hepinize teşekkür ederim.”