Türkiye'de ekonominin lokomotifi olarak kabul edilen inşaaat sektörü, hızla artan maliyet fiyatları, yüksek kredi faizleri ve altyapı sorunları nedeniyle Manisa'da neredeyse durma noktasına geldi. Müteahhitler ev yapamamaktan, emlakçılar mevcut evleri satamamaktan şikayetçi.

         Yıllardır altyapı sorunlarının aşılamaması nedeniyle konut sorunu yaşayan Manisa, inşaat maliyetlerinin hızla artması ve kredi faizlerinin düşmemesi nedeniyle emlak konusunda ciddi sorunlar yaşıyor. Ev fiyatlarının ve kira ücretlerinin astronomik şekilde yükseldiği kentte, inşaat ve emlak piyasasında yaprak kıpırdamıyor. Manisa'da müteahhitlik sektöründeki faaliyetlerinin yanı sıra bu konuda sivil toplum kuruluşu (STK)yöneticiliği de yapan bir isim, "1.5 aydır inşaatıma cam takamıyorum, piyasada cam yok. Firmalar mal vermiyor. Ama bir taraftan da millet ekmek bulamaz hale geldi. Böyle bir süreçte sorunlarımızı gündeme getirmekten utanıyorum" dedi.

         YERLİ FİRMALAR MAL VERMİYOR

         Döviz artışıyla birlikte tüm inşaat malzemelerine hergün zam geldiğini bu nedenle hiçbir şey öngöremediklerini anlatan STK yöneticisi, "Birkaç yıl öncesine kadar ev sahibi olmak kolaydı. Ama şimdi fiyatlar hızla artıyor ve paramızla dahi malzeme bulamıyoruz. Firmalar mal vermiyor, şu anda satış yok, 'mal yok' diyorlar. Döviz artışından dolayı içerde üretilen inşaat malzemeleri de ihracata veriliyor. Bu nedenle yerli mallar da piyasada çok kısıtlı. Yerli mallarındaki fiyat artışı da bundan kaynaklanıyor. İnşallah bu süreci atlatırız, herkes daha rahat iş ortamı sağlar" diye konuştu.

         ARTAN FİYATLARA YETİŞEMİYORUZ

         Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı ve Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz ise inşaat sektöründeki hızlı maliyet artışlarının vatandaşın yanı sıra müteahhitleri ve emlakçıları da çok kötü etkilediğini söyledi. Manisa'da bu konuda zaten öteden beri bir sıkıntı olduğunu anlatan Akyüz, "Artan fiyatlara yetişemiyoruz. Açıkçası çok da gündeme getirmek istemiyoruz çünkü millet artık ev, araba sorununu geçmiş çok daha hayati sorunlarla boğuşuyor. 2-3 günde bir her şeye zam geliyor. Müşteriye verdiğimiz fiyatın aynısını 2-3 gün sonra veremiyoruz, mahcup oluyoruz" ifadelerini kullandı.

         LOKOMOTİF DURURSA, VAGONLAR GİTMEZ

         İnşaat sektörünün ekonominin lokomotifi olduğunu ve bu sektördeki durgunluğun her şeyi olumsuz etkilediğini vurgulayan Akyüz, "Şu anda inşaat sektörü durdu ve tüm esnafın sıkıntısı var. Lokomotif çalışmadıktan sonra, vagonları kim götürecek? Ben esnafı hergün geziyorum. Kime gitsem iş yok, iş iş yok, iş yok! 'Masraflarımızı karşılayamıyoruz" diyorlar. Herşey artıyor, her şeye zam geliyor, felaket bir durum var. Piyasanın oturması, istikrara kavuşması lazım. Şu anda her meslek grubu sıkıntılı" şeklinde konuştu.