20 bin öğrenci spor testinden geçti, 560'ı çok başarılı bulundu:

          Manisa'dan dünya yıldızları çıkacak

          Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde görev yapan antrenörler, il genelindeki tüm okullarda araştırma yaparak spora yatkın çocukları tespit etti. Modern spor parkurunda teste tabi  tutulan 19 bin 727 öğrenciden 560’ının çeşitli dallarda profesyonel sporcu olabileceği belirlendi. Hedef Manisa'dan dünyaca ünlü sporcular çıkması.

          Türkiye, Manisalı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu öncülüğünde gençliğe büyük yatırımlar yapıyor. Gelecek nesillerin özellikle eğitim ve spor alanında en iyi şekilde yetişmesi için hazırlanan projeler, üniversitelerin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol doğrultusunda ilk ve orta öğretim kurumlarında da uygulanmaya başlandı. Bu doğrultuda, Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde görev yapan çeşitli spor dallarında uzman isimler, tüm okullarda ‘yetenekli çocuk’ araştırması yaptı.

          560 ÖĞRENCİYE PROFESYONEL EĞİTİM

          Gençlik ve Spor İl Müdürü Yunus Öztürk, bakanlık öncülüğünde kentteki spor kültürünü ve başarılarını artırmak için yoğun bir çaba sarf ettiklerini belirtti. Öztürk’ün verdiği bilgiye göre, son bir yıl içerisinde okullarda yapılan incelemeler sonucunda çeşitli spor dallarında başarılı olduğu düşünülen 19 bin 727 öğrenci, müdürlüğün modern parkurunda yetenek taramasından geçirildi. Bunlardan 560'ı çeşitli dallarda başarılı bulundu ve o dallarda eğitim almaya başlamaları sağlandı. Hedeflerinin 3-5 yıl içinde Manisa'dan dünya şampiyonları çıkarmak olduğunu kaydeden Öztürk, şu anda ildeki lisanslı sporcu sayısının 24 bini geçtiğini söyledi.

          MANİSA GÜREŞTE TÜRKİYE ŞAMPİYONU

          Manisa’da 1.5 yıl önce açılan Güreş Eğitim Merkezi ile il genelinde büyük güreşçiler yetiştirmeyi hedeflediklerini de belirten Öztürk, Manisa’nın şu anda güreşte yıldızlar Türkiye şampiyonu olduğunu, 3-5  yıl sonra güreş milli takımının yüzde 70'inin Manisalı gençlerden oluşmasını hedeflediklerini ifade etti. Öztürk, aynı başarının judo, boks ve bazı diğer spor dallarında da mevcut olduğunu söyledi.

          80 YENİ SPOR TESİSİ YAPILIYOR

          Kent merkezlerindeki okullara yönelik yatırımlar da devam ederken, bu güne kadar 25 okula açık spor tesisi, 9 okula çok amaçlı spor salonu yapıldı. Cumhuriyet dönemi boyunca il genelinde toplam 57 spor tesisi yapılırken, şu anda çalışmaları devam eden 80 yeni spor tesisi mevcut. 15 ilçeye yüzme havuzu, 13 ilçeye ise gençlik merkezi projeleri de devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, çalışmaları yakından takip ediyor.