MANİSALI BİLİM İNSANLARI KEŞFETTİ:
KARA AKREP’İN TÜRKİYE’YE ÖZGÜ OLDUĞU KANITLANDI
Manisalı bilim insanlarının yaptığı çalışma ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaygın olarak görülen ve İran kökenli olduğu bilinen kara akrebin, bazı özelliklerinden dolayı İran'daki türden ayrılarak Türkiye'ye özgü yeni bir çeşit olduğu bilimsel olarak kanıtlandı.


Ülke genelinde akrep örneklerini toplayıp türlerini teşhis ederek yayılış alanlarını tespit eden Manisa Celal Bayar Üniversitesinden (MCBÜ) Prof. Dr. Ersen Aydın Yağmur öncülüğündeki bir grup akademisyen, çoğunlukla Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yayılan "Androctonus crassicauda" adlı "kara akrep" üzerinde çeşitli araştırmalar yaptı. 
Çalışmalar sonucunda bu türün İran kökenli türden ayrıldığı ve Türkiye'ye özgü bir tür olduğu ispat edildi. MCBÜ Alaşehir Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yağmur ise bu akrep türüne "Androctonus turkiyensis" adını verdi.
Çalışmasını ABD'de akreplerle ilgili yayın yapan "Euscorpius" adlı bilimsel dergide yayımlayan Prof. Dr. Yağmur, yeni türü bilim dünyasına kazandırmış oldu.
Prof. Dr. Ersen Aydın Yağmur, 18 yıldır akrepler üzerine çalıştığını belirterek,"Tespit ettiğimiz bu tür aslında 100 yıldır Türkiye'de biliniyor. Özellikle Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Batman illerinde görülüyor. Yöre halkı tarafından sık sık karşılaşılan ve iyi bilinen bir tür. Köy içlerinde, hayvan ağıllarında yaşıyor ve sık sık sokma vakaları yaşanıyor. Halk arasında kara akrep olarak biliniyor. Yürüttüğümüz bilimsel çalışmalarda vücut morfolojisindeki farklardan dolayı İran'daki türden farklı olduğunu tespit ettik. Vücudunun genel özelliklerinde, karinalarında, granüllerinde ciddi farklılıklar olduğunu, Türkiye'deki türün özgün bir tür olduğu ortaya çıktı. Türkiyeli anlamına gelen 'Androctonus turkiyensis' ismini verdik."  dedi.
Bu türü bilim dünyasına tanıtmak amacıyla makale hazırladığını ifade eden Yağmur, çalışmanın da geçen ay akrep çalışmalarıyla ilgili özelleşmiş "Euscorpius" adlı dergide yayımlandığını anlattı.
Söz konusu akrebin 1942'den beri panzehir üretiminde kullanıldığını belirten Yağmur, şimdi panzehirle ilgili yönetmeliklerde yeni adıyla kullanılması gerektiğini dile getirdi.
Androctonus turkiyensis'in tehlikeli bir tür olduğuna dikkat çeken Yağmur, "Çok sık sokma rakamları yaşanıyor, rahatlıkla öldürebiliyor. Dolayısıyla bu türün Şanlıurfa popülasyonu panzehir için kullanılıyordu. Bu türlerin zehirleri, çeşitli kanser çalışmalarında, sinir sistemi kökenli hastalıkların tedavisinde kullanılacak özelliklere sahip. Ayrıca çeşitli ilaç araştırmalarında rahatlıkla kullanılabilir, kozmetik sektöründe de bu akrebin zehrinin kullanılabileceğini düşünüyorum." Diye konuştu.