Aynı dönemde fındık ve üzüm alımı yapan Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) fındık üreticilerinin paralarının 8 günde yatırılmasına karşılık üzüm üreticilerinin paralarının 21 günde yatırmasına CHP'li Bakırlıoğlu'ndan eleştiri geldi. Manisa’lı çiftçiye üvey evlat muamelesi yapıldığını belirten CHP’li Bakırlıoğlu, "Çekirdeksiz kuru üzüm üreticisinin bekleyecek hali kalmadı. Peşin paraya ihtiyacı olan çiftçi mecburen tüccara üzümünü daha düşük fiyattan satmak zorunda kalıyor. Şu anda tüccar üzümü 11,5 liradan alıyor. Bu rakamlar geçen yılın fiyatının bile altında" dedi.
         'HAYIRLI  OLSUN' DEMEDİLER
         Karadenizli fındık üreticisine gösterilen iyi niyetin Manisa’lı üzüm üreticisinden esirgendiğini anlatan Bakırlıoğlu, "Çeltiğin, fındığın fiyatını açıklayıp 'hayırlı olsun' diyen Manisa’lı Tarım ve Orman Bakanı, üzüm fiyatı için hayırlı olsun bile diyemedi. Geçen yıl 12,5 lira olan 9 numara çekirdeksiz kuru üzüm için bu yıl açıklanan fiyat 13 lira. Çiftçi dünya üzüm fiyatı olan 2 doların altında bir fiyat beklemiyordu. En az 17 lira fiyat açıklanması gerektiğini bizler de defalarca dile getirdik. 50 kuruşluk zammın hayırlı olmayacağını kendileri de bildiği için AKP-MHP ittifakının milletvekilleri, il ilçe başkanları ve belediye başkanlarından ses çıkmıyor" diye konuştu.
         MALİYET YÜZDE 50, FİYAT YÜZDE 4 ARTTI
         Üzümün fiyatının yüzde 4, maliyetinin ise en az yüzde 50 arttığını ifade eden Bakırlıoğlu, "İlaç, gübre, mazot fiyatına gelen zamlar çiftçinin belini büktü. Geçen yıla göre  mazot fiyatı 6,68 TL’den 7,38’e, 10 kiloluk bordo bulamacı 200 liradan 400 liraya, 20 litrelik ot ilacı 450 liradan 800 liraya, DAP gübre 1.450 liradan 3850 liraya yükseldi. Manisa’lı üzüm üreticisi çok kızgın. Kendilerine yapılan bu haksızlığa çok tepkililer. Zararının telafisi için çekirdeksiz kuru üzüme 2 lira prim ve TMO’nun aldığı üzümün parasının peşin olarak ödenmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.