Manisalı kadın girişimci Derya Öztürk Aydın, kurduğu tavuk  çiftliğinden her yıl r. Japonlara 1 milyon piliç ihraç ediyor.TKDK desteğiyle tesis kapasitesini 160 bine çıkaran Aydın, girişimci kadınlara inandıkları yolda yürümeleri çağrısında bulundu.

Kornişon salatalık hasadı başladı Kornişon salatalık hasadı başladı


İzmir’de bir dış ticaret firmasında ziraat mühendisi olarak çalışan 1 çocuk annesi Derya Öztürk Aydın (42), 2008 yılında Oxford Business College’de kuru üzümün pazarlaması üzerine eğitim aldı. Derya Öztürk Aydın, 1 yıllık eğitiminin sonrası Türkiye’ye döndü ve hayatını mimar eşi Özgür Aydın ile birleştirdi. 2014 yılında eşini ikna ederek, memleketi Manisa'nın Sarıgöl ilçesine yerleşmeye karar veren Aydın, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteğiyle 2 dönümlük arazi üzerine 40 bin kapasitelik piliç tesisi kurdu. İşlerinin iyi gitmesiyle birlikte tesis kapasitesini 160 bine çıkaran Aydın, Türkiye ile Japonya arasında varılan anlaşma kapsamında yetiştirdiği 1 milyon pilici ihraç ediyor.
İŞLERİ DÖRT KATINA ÇIKARDI
İngiltere’deki kanatlı et tüketimi potansiyelinin piliç tesisi kurmaktaki fikrinde etkili olduğunu belirten Aydın, “2008 yılında İngiltere’nin Oxford kasabası Business College’de marketing eğitimi almak için gittim. Yeni iş fikir ve olumları ile geri döndüm. Bunlardan biri de kanatlı beyaz et sektörüydü. Orada hepimiz tavuk yiyorduk. En ucuz erişebileceğimiz ve en sağlıklı protein. Geldiğimde bu işi yapmaya karar verdim. TKDK desteğiyle 40 bin kapasitelik 2 kümes kurdum. Baktım işlerim güzel gidiyor, 6 kümese çıkardım. Şuan 8 bin metrekarelik alanda, tesisim 160 bin kapasitelik oldu” diye konuştu.
    YILDA 1 MİLYON PİLİÇ İHRAÇ EDİYOR
Koronavirüse rağmen ihracatı sürdürdüğünü kaydeden Aydın, “Bu işte sürdürebilirlik çok önemli. Kümesimizin kurulduğu 2014 yılından bu yana ihracatım arttı. Japonlarla ticaret yapıyorum. Tesisim aynı zamanda Japonların Ar-Ge laboratuvarı. Tüm yem denemelerini burada yapıyorlar. Malum koronavirüs salgını son yılımızı aldı. Böyle bir dönemde bile biz üretimimize devam ettik. Çünkü gıda sektörü, doymak ve doyurmak zorundayız. Kümesimde yılda 1 milyonun üzerinde tavuk yetiştiriyorum. Entegre tesislerde işlenen piliçler Japonya’ya ihraç ediliyor” ifadelerini kullandı.
    EMİNE ERDOĞAN'DAN ÖDÜL ALDI
İşini severek yaptığını dile getiren Aydın, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan'ın ödüllendirdiği kadın girişimcilerden biri olduğunu belirterek, "Bizi bu şekilde desteklemeleri ve önümüzü açmaları gerçekten çok güzel. Kendilerine teşekkür ederim. Her türlü konuda siz kendinize inanıyorsunuz ve bunu karşınızdakine aktarıyorsunuz, sonrasında ise desteklerini alıyorsunuz. Onların yardımıyla biz bu sürdürebilirliği sağladık. Şuan istihdam sağladığım ve ülke ekonomisine büyük katkı sağladığım için çok mutluyum. İnanın ve yürüyün diyorum. İnanırsanız başarılı olursunuz” şeklinde konuştu.