Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) ile şehir merkezindeki ilk ve orda dereceli okullarda eğitim gören öğrencilere 'indirimli paso(aylık abonman kartı)' talebini içeren önerge, Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde oy çokluğuyla reddedildi. İYİ Partili Meclis üyeleri, Manisalı öğrencilerin toplu taşımayı pahalı kullandığını belirterek önergenin reddedilmesine tepki gösterdi.

 MCBÜ ile şehir merkezindeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitim gören öğrencilerin toplu taşıma araçlarına 'indirimli aylık abonman kartı' ile binme hayali Büyükşehir Belediye Meclisi'ne takıldı. İYİ Partili Meclis Üyelerinin hazırladığı 'indirimli paso' önergesi, AK Parti ve MHP'li üyelerin oylarıyla reddedildi. Önergede, 'diğer büyükşehirlerdeki uygulamalara benzer şekilde, maliyeti Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmak üzere öğrencilere 100 biniş için 150 TL bedelinde toplu taşıma abonman kartı düzenlenmesi' öngörülüyordu.

Yeni okulun ihalesi yapılacak! Yeni okulun ihalesi yapılacak!

  100 BİNİŞLİK KART 150 TL OLACAKTI

 AK Parti ve MHP'li üyelerin önergeyi reddetmesini eleştiren İYİ Partili Meclis Üyesi Gökhan Köse, Manisa şehir merkezinde öğrencilerin şehir içi toplu taşıma araçları için 2.75, Muradiye Kampüsü için 3.25 TL ödediklerine işaret ederek, "Ülkemizdeki diğer büyükşehirlerde; mesela Ankara'da aylık abonman ücreti 225 biniş için 75 TL, İstanbul'da abonman kartı 78 TL, İzmir'de öğrenci bileti 1.64 TL, Balıkesir'de abonman kartı 125 TL'dir. Biz de Manisa’mızdaki öğrencilerimiz için  aylık 100 binişlik ve 150 TL'lik abonman kartı önergesi verdik. AKP ve MHP gruplarının ret oylarıyla gündeme alınmadı. Biz hemşerilerimiz için mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

   HALK OTOBÜSLERİNE DESTEK VERİLECEKTİ

Önergede imzası bulunan İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Erhan Dumlu ise "Manisa'da öğrenciler daha uygun seyahat etsin istedik ancak Büyükşehir Belediyesi meclisinde AKP ve MHP oylarıyla reddedildi" ifadesini kullandı.       Köse'nin reddedilen önergesinde, akaryakıt zamları nedeniyle zor günler geçiren özel halk otobüsleri için de iyileştirme düzenlemesi yer alıyordu. Önergede, il genelinde faaliyet gösteren özel halk otobüsü işletmecilerine aylık bir asgari ücret tutarı kadar destek verilmesi öngörülüyordu.