Manisa'nın genç piyanistleri, İzmir'de düzenlenen Mozart Akademi 7. Uluslararası Piyano Festivali ve Yarışması’nda sergiledikleri performansla büyük beğeni topladı. Festivale Manisa’dan 25 genç piyanist katıldı. Festivalin en genç katılımcısı 5 yaşındaki Elya Özcan oldu.

Mozart Akademisi 7. Uluslararası Piyano Festivali ve Yarışması, bu yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden bir çok önemli piyanisti ağırladı. Etkinliğin festival bölümünde, Türkiye'nin birçok yerinden gelen genç piyanistler performanslarını sergiledi. Piyano öğretmeni Özlem Kaplan öncülüğünde Manisa'dan festivale katılan 25 genç piyanist de büyük ilgi gördü. Pandemi nedeniyle uzun süre ara verdikleri konserlere yeniden dönmenin heyecanını yaşayan genç piyanistler, bu süre zarfında almaya devam ettikleri dersler doğrultusunda çok güzel performanslar sergiledi.

PİYANO EĞİTİMİ ZEKAYI GELİŞTİRİYOR

Festivalin en genç piyanisti Manisa'dan katılan 5 yaşındaki Elya Özcan oldu. Elya, sergilediği performansla izleyicilerden büyük alkış aldı. Piyano öğretmeni Özlem Kaplan, piyanoya gönül veren gençlerin uluslararası bir platformda sahne almalarının özgüven ve sanata olan ilgilerinin artması noktasında çok önemli olduğunu belirtirken, piyano eğitiminin zeka gelişimine katkısı olduğunun da yapılan araştırmalarda kanıtlandığını söyledi. Kaplan, "Piyanonun el ve göz koordinasyon becerilerini güçlendirmesi, beyin fonksiyonlarını artırması, sayısal zekayı geliştirmesi, stresi azaltması ve çocukları ekrandan uzaklaştırması gibi birçok yararı var" dedi.

PİYANO FESTİVALİ 7 YILDIR ULUSLARARASI

Ayaklarını kullanarak piyano çaldı Ayaklarını kullanarak piyano çaldı

Mozart Akademi tarafından her yıl düzenlenen Uluslararası Piyano Yarışması & Festivali, piyano sanatıyla ilgilenip bu alanda yeteneklerini göstermek ve geliştirmek isteyen çocuk ve gençlere fırsat yaratmayı amaçlıyor. İlk kez 2013 yılında ulusal çapta düzenlenmeye başlayan festival, son 7 yıldır uluslararası boyutta gerçekleşiyor. Organizasyon 2021 yılından itibaren, akademi bünyesine yeni dahil olan Mozart Performans Sanatları Merkezi, Ege Perla Sahnesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşiyor.