2022 yılı içerisinde milletvekilleri tarafından bakanların cevaplaması talebiyle TBMM’ye sunulan Manisa içerikli soru önergelerinden hiç birinin cevaplanmadığı ortaya çıktı. Tamamı muhalefet milletvekilleri tarafından hazırlanan 27 önergede, kentin önemli sorularına cevap aranıyor. TBMM İçtüzüğüne göre, bakanların kendilerine yöneltilen sorulara 15 gün içinde cevap vermesi gerekiyor.

     

Türkiye’nin yasama ve en önemli denetim organı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görev yapan milletvekilleri, çözüm bekleyen sorunlar ve merak edilen konularla ilgili ‘soru önergesi’ hazırlayarak bakanlardan bilgi talebinde bulunuyor. Ağırlıklı olarak muhalefet milletvekilleri tarafından başvurulan bu yöntem doğrultusunda, ilgili bakanlıklar ve kurumlardan en doğru bilgiler elde ediliyor. Ancak TBMM İçtüzüğü’nde 15 gün içinde cevaplanması gerektiği belirtilen soru önergelerine bazen geç cevap verilmiyor, bazen de hiç cevap alınamıyor.

         İLK 5 AYDA 27 SORU YÖNELTİLDİ

         2022 yılının ilk 5 ayında Manisa ile ilgili hazırlanan ve TBMM’ye sunulan 27 soru önergesinin hiç biri cevaplanmadı. Bir kısmının 15 günlük cevap süresi devam ederken, büyük çoğunluğu süresi dolmasına rağmen cevaplanmadı ve ‘gelen kağıtlar’ bölümünde ilan edildi. Cevaplanmayan önergeler arasında CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen’in ‘Manisa'da borçları nedeniyle elektriği ve doğalgazı kesilen abone’ sayıları ile İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın ‘Köprübaşı’nda yüksek oranda radyoaktif atık bulunduğu’ iddiasına ilişkin soruları da var.

BU SORULARA CEVAP VERİLMEDİ

Rüyasının izinden gitti petrolü buldu Rüyasının izinden gitti petrolü buldu

İlde yaşanan soruları sıkça soru önergelerine konu eden CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Manisa'da borçları nedeniyle elektriği ve doğalgazı kesilen abonelerin sayısı, Manisa’da komşu parsel ön alım davası sayısı, Gölmarmara Gölünün su seviyesinin azalmasının sebebleri gibi bir çok konuda çeşitli bakanlara sorular yöneltti. Bağımsız İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi de Manisa’daki tarım arazilerinin durumu, Manisa’da koruyucu hizmetlerden faydalanma oranı, Manisa’daki organize sanayi bölgelerinde fabrika ve istihdam verileri, Manisa’daki hemşire ve ebe sayısı, hastane ve hekim sayısı, esnaf ve sanatkarın durumu, işsizlik oranları, il genelinde yok olan ormanlık alanlar ile ağaçlandırma çalışmaları gibi birçok farklı konuda önerge hazırladı. Ancak hiçbir soruya cevap verilmedi.

15 GÜN İÇİNDE CEVAPLANMASI GEREKİYOR

TBMM İçtüzüğü’nün 99. maddesine göre, milletvekilleri çeşitli konularda bilgi talebinde bulunmak amacıyla Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların cevaplaması istemiyle soru önergesi hazırlayabiliyor. Yazılı sorular, Cumhurbaşkanı yardımcıları veya bakan tarafından gönderildiği tarihten itibaren en geç 15 gün içinde cevaplandırılmak zorunda. Yazılı sorular süresi içinde cevaplandırılmazsa, önergesinin süresi içinde cevaplandırılmadığı gelen kâğıtlar listesinde ilan ediliyor ve bu durum Cumhurbaşkanı yardımcısına veya bakanlara iletiliyor.