Türkiye’nin en önemli sanayi ve tarım kentlerinden biri olan Manisa’nın uzun yıllardır süre gelen kronikleşmiş sorunlarına 2022 yılında da çözüm bulunamadı. Yeni imar planı bir türlü sonuçlanmazken, içinden çıkılmaz hale gelen trafik ve otopark sorunu ile sokak hayvanlarının durumu da gündemdeki yerini koruyor. Sorunlar Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023’te de devam edecek…

YENİ İMAR PLANI BİR TÜRLÜ ÇIKMADI

Tarihi ve kültürel zenginliğinin yanı sıra hızla büyüyen sanayisi ve gelişen tarım sektörüyle Türkiye’nin en önemli kentlerinden biri olan Manisa, yeni yıla önemli sorunlarla girdi. 30 yılı aşkın süredir beklenen yeni imar planı, yaşanan sorunların başında geliyor. Geçen yıl Büyükşehir Belediye Meclisinde çeşitli tartışmalarla gündeme gelen planlar henüz nihai şeklini kazanmadı. Özellikle kentin yeni yerleşim bölgelerinde on yıllardır imar planı bekleyen vatandaşlar, bu sorunun çözümünün ve modern konutlarla yaşamanın hayalini kuruyor.

Maaşını kaybeden emeklinin imdadına zabıta yetişti Maaşını kaybeden emeklinin imdadına zabıta yetişti

İMAR ÇIKARSA TRAFİK DE RAHATLAR

Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Güzgülü, geçen hafta Yunusemre Belediyesi tarafından yapılacak olan hayvan bakım merkezinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Manisa’nın üç büyük sorununu imar, otopark ve sokak hayvanları olarak sıralamıştı. İmar planının hayata geçmesiyle birlikte otopark başta olmak üzere trafikle ilgili sorunlarda da bir rahatlama yaşanması öngörülüyor. Yunusemre Belediyesi’nin yürüttüğü hayvan barınağı projesinin ise bu yıl içinde hayata geçmesi ve sorunun çözümüne katkı vermesi bekleniyor.