Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin en önemli altın üretim merkezinin Manisa olduğunu açıkladı. Bakan Dönmez’in verdiği bilgiye göre, ülke genelinde tespit edilen 1890 ton altın için 21 ayrı ruhsatlı sahada altın üretimi yapılıyor. Bu sahaların 8’i Manisa’a bulunuyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’deki altın üretimine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Son 3 yılda 19 şirkete ait 25 ruhsat sahası kapsamında 120 ton metal altın üretimi yapıldığını belirten Dönmez, Türkiye’de halen 1890 ton metal altın rezervine ve yaklaşık 36 bin 500 ton metal gümüş rezervine ulaşıldığını belirtti. Bakan Dönmez, son 5 yılda altın üretimi yapan ruhsatlara yönelik 2 milyar 529,5 milyon TL devlet hakkı tahakkuk ettirildiğini ve bu paranın tahsil edildiğini kaydetti.

SAHALARIN YARIYA YAKINI MANİSA’DA

Yabancı yatırımcıların, sanılanın aksine altına değil çok mermere ilgi gösterdiklerini anlatan Bakan Dönmez, “Türkiye’de yabancı yatırımcılar tarafından en çok alınan maden ruhsatlarının ise mermer (doğal taş), kalker ve krom olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizde 25 Ağustos 2022 tarihi itibariyle 21 adet altın işletme talepli arama ruhsat sahası bulunmaktadır. Manisa’da 8, Erzurum ve Uşak’da 3’er, Ankara’da 2, Artvin, Balıkesir, Çanakkale, Gümüşhane ve Rize’de ise  1’er ruhsat sahası bulunmaktadır” diye konuştu.

ALTINLA İLGİLİ İKİ AYRI ÖNERGEYİ CEVAPLADI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’de çıkarılan altın ve gümüş madenleri ile bu madenlerden elde edilen devlet hakkının ne kadar olduğunun açıklanması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e 2 ayrı soru önergesi yöneltti. Gürer, Bakan Dönmez tarafından yanıtlanması sitemiyle verdiği il soru önergesinde, şu sorulara yanıt istedi: Son 3 yıllık altın üretimi verileri dikkate alındığında; altın elde edilen saha ve altın miktarı ne kadardır? Altın çıkarma ve işleme tesislerinin özel sektör, yabancı şirket, yabancı ortaklık ve kamu olarak dağılımı nedir? 2021 ve 2022 yılında ‘devlet hakkı’ adı altında alman vergi toplamı ne kadardır? Kamunun ‘devlet hakkı’ dışında bu madenlerden sağladığı gelir ne kadardır? Yabancı şirketlere tanınan özel muafiyetler var mıdır? Tüm altın işleme madenlerden son beş yılda sağlanan gelir nedir?”

SON 3 YILDA 120 TON ALTIN ÜRETİLDİ

Önergeyi cevaplayan yanıtlayan Bakan Fatih Dönmez, “Ülkemizde son 3 yılda 19 şirkete ait 25 ruhsat sahası kapsamında 120,39 ton metal altın üretimi gerçekleştirilmiş olup söz konusu altın üretimini yapan 19 şirketin 14 ’ü yerli, 3’ü yabancı ve 2’si yabancı ortaklı özel hukuk tüzel kişiliğidir” yanıtını verdi. Tüm madenlerden devlet hakkı olarak 2021 yılında tahakkuk eden gelir toplamının 2 milyar 396 milyon 099 bin TL olduğunu açıklayan Bakan Dönmez, bu tutarın 2022 yılında (31.07.2022 tarihi itibarıyla) 3 milyar 421 milyon 384 bin TL olarak gerçekleştiğini ifade etti. Bakan Dönmez, 2021 yılında devlet hakkı dışında ruhsat bedeli, ihale bedeli, idari para cezası gibi bedellerden elde edilen gelirler toplamının ise 1 milyar 845 milyon 527 bin TL olduğunu kaydetti.

ALTIN MADENİNDEN 5 YILDA 2.5 MİLYAR GELİR ELDE EDİLDİ

3213 sayılı Maden Kanunu ve Maden Yönetmeliğinde yabancı şirketlere uygulanan özel muafiyet bulunmadığını da açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, “Son beş yılda altın üretimi yapan ruhsatlara 2.529.532.120,78 TL devlet hakkı tahakkuk ettirilerek tahsil edilmiş olup, aynı dönemde altının yer aldığı IV. Grup madenlerden 1.034.211.615,66 TL işletme ruhsat bedeli tahsil edilmiştir” ifadelerini  kullandı.

YABANCILARIN MADENCİLİĞE İLGİSİNİ SORDU

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e yönelttiği bir başka soru önergesinde ise su soruların yanıtını istedi: “Türkiye’nin altın-gümüş madeni rezerv durumu nedir? Verilen altın ve gümüş madeni ruhsatı sayısı kaçtır? Ruhsat verilen işletmelerden yabancı ve yabancı ile ortaklık tesis edilerek faaliyetini sürdüren maden sahası ve işletme sayısı kaçtır? Yabancıların ülkemizde ağırlıklı ilgilendikleri madenler hangileridir? Açılmayı bekleyen altın-gümüş madeni projesi sayısı kaçtır? Bu projelerin bölgelere göre dağılımı nedir?”

19 TESİSTE ALTIN ÜRETİMİ YAPILIYOR

Bakkal sahibi çocuğu böyle kurtardı Bakkal sahibi çocuğu böyle kurtardı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’de 2021 yılında 13 firmaya ait 19 tesisi besleyen toplam 25 ruhsattan altın üretimi; 11 firmaya ait toplam 18 ruhsattan ise gümüş üretimi gerçekleştirildiğini açıkladı. Ruhsat sahiplerince beyan edilen rezervler ile kamu kurumlarının keşfettiği rezervler birlikte hesaplandığında toplam 1.890 ton metal altın rezervine ulaşıldığını kaydeden Bakan Dönmez, “Aynı şekilde 2021 yılı işletme faaliyet raporlarındaki gümüş üretim beyanları üzerinden yapılan hesaplamalarda yaklaşık 36 bin 500 ton metal gümüş rezervine ulaşılmaktadır” şeklinde konuştu.

YABANCI YATIRIMCILARIN GÖZDESİ MERMER

Maden Kanunu’nun 6’ncı maddesi gereğince, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanların doğrudan maden ruhsatı sahibi olamadıklarına dikkat çeken Bakan Dönmez, “Bununla birlikte altın ve/veya gümüş üretimi yapılan ruhsatlardan 5 tanesini mezkûr düzenlemedeki şartları sağlayan 4 yabancı yatırımcı uhdesinde bulundurmaktadır. Türkiye’de yabancı yatırımcılar tarafından en çok alınan maden ruhsatlarının ise mermer (doğal taş), kalker ve krom olduğu tespit edilmiştir” açıklamasında bulundu.

MANİSA’DA 8 ARAMA RUHSATLI SAHA VAR

Bakan Dönmez, Artvin, Balıkesir, Çanakkale, Gümüşhane ve Rize’de 1’er, Ankara’da 2, Erzurum ve Uşak’ta 3’er ve Manisa’da 8 olmak üzere Türkiye’de 25 Ağustos 2022 tarihi itibariyle 21 adet altın işletme talepli arama ruhsat sahası bulunduğunu da ifade etti.