Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ), 11-14 Mayıs tarihleri arasında 150 bin kişinin katılacağı 'Bilim Şenliği'ne hazırlanıyor. 35 önemli kurum ve kuruluşun destek verdiği şenlikte, her yaş ve eğitim düzeyindeki insana hitap eden onlarca etkinlik yer alacak. Ünlü sanatçıların katılacağı konserlere de ev sahipliği yapacak Manisa Bilim Şenliği için Atatürk Kent Parkı'na 170 çadır kurulacak.

         Manisa, ilkbaharı çok önemli bir organizasyonla karşılamaya hazırlanıyor. Ramazan Bayramı sonrasında yapılacak olan 4 günlük Manisa Bilim Şenliği için hazırlıklar son aşamaya geldi. MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç'ın üniversite ile kenti buluşturma ve Manisa'nın vizyonunu geliştirme çalışmaları kapsamında düzenlenecek 4 günlük Manisa Bilim Şenliği'ne 150 bin kişinin katılması öngörülüyor. Proje yürütücülüğünü üstlenen MCBÜ Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğr. Gör. Mehmet Nuri Öğüt, şenlikte 91 bilim-sanat atölye çalışması ve sahne gösterisinin sergileneceğini söyledi.

         40 BİN KİŞİ ATÖLYE EĞİTİMİ ALACAK

         Öğüt'ün verdiği bilgiye göre, Manisa Bilim Şenliği'nde 4'ü bakanlık olmak üzere 35 paydaş kurum var. Şenlik çerçevesinde ulusal düzeyde yapay zeka ve akıllı tarım konularında 2 ayrı yarışma yapılacak. Dereceye girenlerle bilgisayar, tablet, akıllı saat gibi ödüller verilecek. Şenlik süresince 40 bine yakın kişinin çok farklı alanlarla kurulacak atölyelerde eğitim alması planlanıyor. Okul öncesi için 10, ilkokul için 23, ortaokul için 47, lise için 33, üniversite için 19, öğretmenler için de 13 ayrı atölye kurulacak. Ayrıca 19 diğer atölyede de farklı alanlarda eğitim verilecek. Atölyelere katılmak isteyenler, https://bilimsenligi.mcbu.edu.tr adaresinden kayıt yapabiliyor. Eğitimlere katılanlarlara sertifikası da verilecek.

         TOPLUMUN TÜM KESİMLERİ KATILACAK

         3 yaşından 80 yaşına kadar herkes için farklı etkinliklerin bulunduğu şenlikte, sadece öğrenciler değil toplumun tüm kesimleri hedef kitle. Atatürk Kent Parkı'nda yapılacak olan Manisa Bilim Şenliği için 4 gün boyunca Manisa'nın her noktasından, ilçelerinden ve çevredeki bazı illerden otobüs kaldırılacak. Büyükşehir Belediyesi organizasyon için 25 otobüs tahsis etti. Milli Eğitim Müdürlüğü de okul servis araçlarıyal il genelinde ilk, orta ve lise öğrencilerini şenlik alanına taşıyacak. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü KYK yurtlarında kalacak öğrencileri, Zafer Kalkınma Ajansı da bazı çevre illerden şenliğe katılmak isteyenleri getirecek.

         ATATÜRK KENT PARKI'NA 120 ÇADIR KURULACAK

         Atatürk Kent Parkı'nın tamamı 4 gün boyunca bu organizasyon için kullanılacak. Bu süreçte parka 18'er metrekare genişliğinde 120 adet çadır kurulacak. Diğer çadırlar ise 9 metrekare olacak. Bu çadırlarda yarışmalar yapılacak, eğitimler verilecek ve projeler sergilenecek. Yunusemre Millet Çarşısı Konferans salonu ise şenlik kapsamındaki panel ve konferanslara ev sahipliği yapacak.

         AMAÇ ÜNİVERSİTE İLE HALKI BULUŞTURMAK

         Manisa Bilim Şenliği, Ege Bölgesi'nde ilk olma özelliği taşıyor. Daha önce böylesine kapsamlı bir bilim şenliğinin örneği yok. Geleneksel hale getirilmesi hedeflenen Bilim Şenliği'nin ilk etapta ulusal, ardından uluslararası bir kimliğe kavuşturulması planlanıyor. Şenliğin öncelikli hedefi, Manisa'da üniversite ile toplumu bütünleştirmek. Ayrıca MCBÜ'nün vizyonunu geliştirmek ve Manisa'yı bir çok alanda olduğu gibi eğitim ve  bilim alanında da dünyaya tanıtmak.