Marmara Gölü yeniden canlanacak

Büyükşehir Alaşehir'in yollarını güzelleştiriyor Büyükşehir Alaşehir'in yollarını güzelleştiriyor

AK Parti Salihli İlçe Başkanı Selçuk Dinç, küresel ısınma ve kuraklık nedeniyle geçtiğimiz yıl tamamen kuruyan Marmara Gölü’nün yaşatılması için İzmir Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü tarafından proje hazırlandığını, proje hayata geçirilerek Bozdağ’dan gelen suların Marmara Gölü’ne akıtılacağını ve gölün yeniden canlanacağını söyledi.

Küresel ısınma ve kuraklık nedeniyle önce suları azalan ve geçtiğimiz yıl tamamen kuruyan Marmara Gölü’nün yeniden yaşama dönüştürülmesi için Devlet Su İşleri Müdürlüğü tarafından başlatılan proje çalışmaları devam ediyor. AK Parti Salihli İlçe Başkanı Selçuk Dinç, Marmara Gölü’nün yaşatılması için İzmir DSİ 2. Bölge Müdürlüğü tarafından proje hazırlandığını, bu kapsamda Bozdağ’dan gelen suların Marmara Gölü’ne akıtılacağını ve gölün yeniden canlanacağını kaydetti. Dinç, “Marmara Gölü’nün yaşatılması için yaptığımız görüşmelerde, Bozdağ’dan gelen ve Gediz nehri üzerinden boşa akan suların Ahmetli Regülatörü Gölmarmara İletim Kanalı Tesislerinden otopomp sistemiyle Marmara Gölü’ne geri dönüşümü konusunda İzmir Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü ile görüşmelerde bulunduk” dedi.

DSİ MARMARA GÖLÜ İÇİN PROJE HAZIRLADI

Yetkililerin verdiği raporda, Gediz Nehrinin aşırı derece kirli aktığı, Ahmetli Regülatöründe kimyasal kirliliğin mevcut olduğu ve bu kirlik devam ettiği için Ahmetli Regülatörü Gölmarmara İletim Kanalı Tesislerinden, Marmara Gölü’nde yaşamını sürdüren tüm canlı türlerinin verimli toprakların kirliliğin etkisinde kalmamasını göz önünde bulundurarak su aktarımının yapılmadığı yer aldı. Dinç, “Boşa akan suların değerlendirilmesi için yeni bir proje çalışması yapıldığı belirtildi. Gümüş Çayı, Kurşunlu ve tabak Çayları gelen ve Gediz nehri üzerinden boşa akan suların sifon boru sistemiyle Marmara Gölü’ne iletimi sağlanacak olan proje İzmir Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanıyor” şeklinde konuştu.