GEMA Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, Bozdağlar’dan akan suyun 25 milyon metreküpünü Marmara Gölü’ne getirecek olan projenin hayata geçmesiyle gölün 4 yıl sonra eski haline geleceğini ve yeniden balıkçılık yapılabileceğini söyledi.

Bir zamanlar binlerce göçmen kuşa ev sahipliği  yapan ve yüzlerce balıkçının ekmek kapısı olan Marmara Gölü, son 2 yıldır kuraklık ve küresel ısınma ile tamamen kurudu. Gölün kuruyan zeminindeki binlerce dönüm alanda tarım yapılırken, bölgeyi işgal edenler arasında yaşanan şiddet olayları gündemden düşmüyor. Ancak gölün kurtarılmasına ilişkin de önemli projeler gündemde. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yakın zamanda Marmara Gölü çevresine 900 bin fidan dikilerek kuş popülasyonu için yeni yaşam alanları hedeflendi.

25 MİLYON METREKÜP SU VERİLECEK

Göle yeniden hayat verecek proje ise DSİ 2'nci Bölge Müdürlüğü’nden geldi. 25 milyon metreküp suyu 5 regülatörle Marmara Gölü'ne getirecek proje 25 Ağustos'ta ihaleye çıkacak. Gölün kurtarılması için yıllardır mücadele veren GEMA Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, “25 milyon metreküp su ilk aşamada yeterli. GEMA’nın 10 yıl uğraştığı bir proje bu. Proje DSİ Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. İlk su verilmesi itibariyle Marmara Gölü’nün 8’de 1’i dolar. Yağışların katkısı ve projenin hayata geçmesiyle Marmara Gölü’nde 4 yıl sonra tekrar balık tutulabilir. Hedeflerin tutmasıyla balıkçılık tekrardan geçim kaynağı olacak” dedi.

'TAHLİL SONUÇLARI BİZİ HAKLI ÇIKARACAKTIR'

Mezarlıkta kahreden kare Mezarlıkta kahreden kare

Vakıf olarak projenin hayat geçmesi için büyük mücadeleler verildiğini anlatan Şener Kilimcigöldelioğlu, "Şuanda sonuç olarak bizim dediğimiz oluyor. Yeşilkavak’tan Turgutlu’ya kadar olan kısımda Kış aylarında Bozdağ’dan gelen yandere ve çayların Ahmetli Regülatörüne oradan da Kendirlik Marmara gölü İletim Kanalına otopomp sistemi ile göle su verilmesini talep ettik. Akan suların kirli  olduğunu öne sürerek sadece Salihli’de akan Gümüş, Çakallar, Kurşunlu ve Sart olmak üzere 5 çaydan 25 milyon metreküp su basılması için proje hazırlanıyor. Temennimiz projenin hayata geçirilmesi. Biz O bölgeden gelen yan derelerin yaz ve kış sularından numune alıp özel laboratuvarda analiz yaptıracağız. Tahlil sonuçları bizi haklı çıkaracaktır” diye konuştu.

BALIKÇILIK TEKRARDAN GEÇİM KAYNAĞI OLACAK

Gölün kurumasının ardından izinsiz tarımın yapıldığını hatırlatan Kilimcigöldelioğlu, “Arazilerin koruması lazım. Suyun korunması lazım. Sulamada kullanılmaması lazım. Kaçak sulamaya izin verilmemesi gerekiyor. Bu proje de gölün tamamen kurumasıyla hayata geçiyor. Geç kalınmış bir proje. Önlem alınarak projelerin hayata geçmesi sorunu ortandan kaldırdığı gibi mağduriyetlerin de yaşanmamasına neden olacaktı. Eğer yağışların da katkısı ve bu projenin de hayata geçmesiyle Marmara Gölü’nde 4 yıl sonra tekrar balık tutulabilir. Hedeflerin tutmasıyla balıkçılık tekrardan geçim kaynağı olacak.” İfadelerini kullandı.

GEMA’NIN BASKISI ÖNEMLİ ROL OYNADI

“Marmara Gölü için çok uğraştık” diyen Kilimcigöldelioğlu, “Görüşmelerimizde ısrarcı olmamız sonuç verdi. Projeyle tekrardan burada kuşların uçması ve balıkçılığın yapılması bölgeyi canlandıracak. Geçim kaynağı olan balıkçılık ile yine yüzler gülecek. O günlere ulaşmak için herkese görev düşüyor. Yapılan hataları tekrardan yapmamamız gerekiyor. Bilinçlenmeliyiz. Bu projenin yapılmasından GEMA’nın baskısı önemli rol oynadı. Bizim mücadelemiz çok açık. Şimdi de Gediz’i kurtaracak proje için uğraşıyoruz. En büyük hedefimiz Gediz Nehri’nin temiz akması. Bu hedefe de ulaşacağımıza inanıyorum.” şeklinde konuştu.